27 Haziran 2019 13:43

Tavşantepeli kadınlar, İzmit Belediye Başkanı Hürriyet'ten kreş istedi

Tavşantepe'de yaşayan kadınlar, mahallelerine kreş yapılması için 220 imza toplayarak İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'e verdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İzmit'in Tavşantepe Mahallesi'nde yaşayan kadınlar, mahallelerine kreş yapılması için imza topladı. Topladıkları imzaları İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'e ulaştıran kadınlar, "Önemsediğimiz vaatleriniz arasında olan kreş talebimiz için topladığımız imzaları size ulaştırdık" dedi. Hürriyet ise, "Şu anki bütçe ile kreş yapma imkanımız yok. Eylül'de stratejik plan açıklanacak, o planlar içinde kreş de yer alacak. Ancak bu planladıklarımızı 1 yıl sonra gerçekleştirebileceğiz" diye konuştu.

İzmit'in Tavşantepe Mahallesi'nde bir süredir kapı kapı gezerek kreş taleplerini anlatan kadınlar, 220 kadından imza topladı. Mahalelerine ücretsiz kreş yapılmasını isteyen kadınlar topladıkları imzaları bir araya getirerek İzmit Belediye Başkanı Fatma Hürriyet Kaplan'a ulaştırdı. Tavşantepe Mahallesi'nde bulunan ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile İzmit Belediyesinin ortak projesi olan Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nin 2014 yılından bu yana hizmet verdiğini hatırlatan kadınlar, bu merkez içine kreş talebinde bulundu.

"KREŞ BİZİM İÇİN ACİLİYETİ OLAN BİR TALEP"

Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nden tam olarak yararlanamadıklarını aktaran kadınlar, "Kurslar veriliyor, biz o kurslara katılmak istiyoruz ama çocuklarımızı bırakabileceğimiz bir yer yok. Çalışmak isteyen ama çalışamayan bir sürü kadın var, onlar da çalışamıyor. Biz bu alandan yararlanmak istiyoruz. Bir kreş talebimiz var. Bunun için de mahalleliler olarak imza topladık. Tavşantepe'de yaşayan kadınlar olarak seçim sürecinde en önemsediğimiz vaatleriniz arasında kreş en öncelikli olanıydı. Bu doğrultuda size destek de verdik. Bu bizim için, kadınlar olarak aciliyeti olan bir talep" ifadelerini kullandı.

"ŞU ANKİ BÜTÇE İLE KREŞ YAPMA İMKANIMIZ YOK"

Kreşin planları içerisinde olduğunu hatırlatan Hürriyet ise, belediyenin bütçesinin kötü durumda olduğunu söyleyerek, "Ancak 1 yıl sonra kreş açabiliriz" dedi. Tavşantepe'de bulunan Kadın Sosyal Yaşam Merkezi'nin bakanlığa devredildiğini söyleyen Hürriyet, "Bizim bir odamız var sadece orada, o da sosyal yardımların sağlanabilmesi için tahsis edilmiş bir oda. Henüz kreş açmadık planlarımız içinde var. Arkadaşlarımız hem fon için hem de saha için araştırma yapıyor. Ancak geçen hafta açıkladığımız gibi tüm yılın bütçesi 4 ayda kullanılmış. Şu anki bütçe ile kreş yapma imkanımız yok. Eylül'de stratejik plan açıklanacak. O planlar içinde kreş de yer alıyor. Bütçemiz yeterse tabi ki de ücretsiz yapmayı düşünüyoruz ancak bundan sonraki süreç nasıl olur bilmiyoruz. O yüzden ilk etapta daha uygun fiyatlarda, kendi kendini işleten bir alan olabilmesi için ücretli olur. Ancak bu planladıklarımızı 1 yıl sonra gerçekleştirebileceğiz" ifadelerini kullandı.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde projelerini açıklarken Fatma Kaplan Hürriyet "Mahallelerimize, çocuklarımızın çevreci bireyler olarak yetişeceği, sanat ve sporun her dalıyla buluşacağı, İzmit Çınar Kreşlerini kuracağız" demişti. (Kocaeli/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bahreyn çalıştayı: Arap yöneticiler Filistin'i satmaya istekli ama Araplar değil

SONRAKİ HABER

Tunus'ta peş peşe iki intihar saldırısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...