26 Haziran 2019 14:50

Rusya’dan NATO’ya füze uyarısı: Yanıt veririz

Rusya, NATO’nun Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması konusunda atacağı yeni adımlara anında yanıt verileceği uyarısında bulundu.

Görseller: Pixabay

Paylaş

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanlarının Brüksel’de yapacağı toplantı öncesinde konuşan Rusya’nın Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergei Ryabkov, “NATO’nun INF Anlaşması konusunda Rusya’ya yönelik atacağı adımlara aynı şekilde karşılık verilecektir” dedi.

Euronews’un haberine göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, önceki yaptığı açıklamada, Rusya’ya INF’ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi için 2 Ağustos’a kadar zaman tanındığını söylemişti.

Rusya’nın anlaşmaya uyma ihtimalinin her geçen gün zayıfladığını belirten Stoltenberg, “Rusya’nın anlaşmaya yönelik yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde NATO’nun atacağı adımları görüşeceğiz. Cevabımız savunma odaklı, ölçülü ve koordineli olacak” diye konuşmuştu.

INF ANLAŞMASI NEDİR?

INF Anlaşması, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan ve karadan havaya ateşlenebilen orta menzilli bütün nükleer ve balistik füzelerin yasaklanmasını öngörüyor. Geçtiğimiz 1 Şubat tarihinde ABD orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşmasından çekildiğini duyurmuştu.

ABD, Rusya’nın ürettiği 9M729 füzelerinin INF Anlaşmasını ihlal ettiğini, bu yüzden Moskova’nın elindeki stoku imha etmesi gerektiğini savunuyor. Önümüzdeki hafta NATO-Rusya toplantısında konu masaya yatırılacak. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Saadet Partisi: Başkanlık sistemi değişmeden huzur gelmez

SONRAKİ HABER

İtalya'nın 12 yıl hapis cezası verdiği imam, Norveç'te gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa