26 Haziran 2019 14:40

ABD Senatosu, Doğu Akdeniz’de ABD, İsrail, Yunanistan ittifakını onayladı

ABD Senatosu, Doğu Akdeniz’de ABD, İsrail, Yunanistan ittifakını öngören Güvenlik ve Enerji Ortaklığı Tasarısını onayladı.

Fotoğraf: Phil Roeder/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

ABD Senatosu Doğu Akdeniz Güvenlik ve Enerji Ortaklığı tasarısına onay verdi. Buna göre ABD, İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs arasında enerji iş birliğini koordine edecek bir merkez kurulacak, ayrıca Türkiye S-400 hava savunma sistemi alma planından vazgeçmezse F-35 sevkiyatı son bulacak.

GÜNEY KIBRIS’A YÖNELİK KISITLAMALAR KALKIYOR

ABD Senato Dışişleri Komitesi tarafından kabul edilen tasarıya, Ankara’nın Doğu Akdeniz’e ikinci bir sondaj gemisi göndermesinin ardından geldi. Tasarı, ABD, İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs arasında enerji iş birliğini koordine edecek bir ABD-Doğu Akdeniz Enerji Merkezi kurulmasını öngörüyor.

Sputnik’e göre ayrıca; Güney Kıbrıs’a (Kıbrıs Cumhuriyeti) silah satışı ile ilgili kısıtlamalar kaldırılacak, Yunanistan’a 3 milyon ABD doları tutarında askeri doğrudan yardım yapılacak ve 2020-2022 yılları arasında mali dönemlerinde Yunanistan ve Kıbrıs’a uluslararası askeri eğitim yardımı yapılacak.

ÇİPRAS ‘AKLINDAN BİLE GEÇİRME’ DEMİŞTİ

Türkiye yönetimi ve Güney Kıbrıs arasında Akdeniz’deki doğal gaz kaynaklarının paylaşımı konusunda uzun süredir anlaşmazlık yaşanıyor. Uluslararası enerji tekelleriyle de ortak hareket eden Güney Kıbrıs, bölgenin kendi kara suları içinde olduğunu iddia ederek sondaj faaliyetlerinin egemenlik haklarını çiğnendiğini savunuyor. Türkiye yönetimi ise aksini öne sürüyor ve sondaj gemisiyle arama çalışmalarına devam ediyor.

Konuyla ilgili Türkiye’yi sürekli uyaran Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yaptığı son açıklamada “Ankara’nın sondajı aklından bile geçirmemesi gerektiğini” söylemişti. Yunanistan ve Güney Kıbrıs AB’den de Türkiye’ye yaptırım uygulamasını istiyor.

‘S-400’DEN VAZGEÇİLMEZSE F-35 YOK’

Öte yandan ABD’nin tasarısında Rusya’dan S-400 alımı da yer aldı. Buna göre, Türkiye S-400 hava savunma sistemi alma planından vazgeçmediği sürece ABD kanunları hükümleri çerçevesinde Türkiye’ye F-35 sevkiyatı yapılmayacak. Ayrıca, Kongreye “Rusya’nın ve bölgedeki diğer ülkelerin faaliyetlerine karşı” bilgi verilecek. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

TÜPRAŞ işçileri Koç’un kapısına dayandı: Sözleşme YHK'de, işçinin sabrı sınırda

SONRAKİ HABER

Yavuz Sultan Selim köprüsü girişinde otobüs kazası: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa