26 Haziran 2019 13:53

Kültürpark imar planı yeniden ele alınacak

İzmir Kültürpark'ın geleceği, belediyenin düzenleyeceği konferans sonrası İzmirlilerin ortak kararıyla şekillenecek.

Fotoğraf: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Paylaş

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültürpark’a ilişkin planların ve parkın geleceğinin İzmirlilerin ortak kararıyla şekillendirilmesi yönünde yaptığı "Kültürpark Arama Konferansı" sonrası imar planını yeniden ele alacak.

İzmir’in geleceğiyle ilgili önemli kararların, katılımcı bir anlayışla şekillendirilmesi amacıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer tarafından gündeme getirilen “Arama Konferansı” serisinin ilki geçtiğimiz günlerde Kültürpark temasıyla İzmir Sanat'ta gerçekleştirilmişti.

Çeşitli kurum temsilcileri ve her kesimden İzmirlinin Kültürpark hakkındaki görüşlerini paylaştığı konferansta, ortaya konan tüm görüş ve önerilerin değerlendirilme süreci devam ederken, İzmir Büyükşehir Belediyesi İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğüne gönderilen yazıyla önceki aylarda kurula sunulan Kültürpark İmar Planları’nın onay sürecinin beklemeye alınması istendi. Yazıda 17 Haziran tarihinde düzenlenen arama konferansında ortaya konan görüşlerin değerlendirme sürecinin devam ettiği, söz konusu sürecin tamamlanmasının ardından kurula yeniden bilgi verileceği belirtildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültürpark Projesi kapsamında hazırlanan 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı önerisi Şubat ayında onaylandıktan sonra "Koruma Kanunu" kapsamında değerlendirilmek üzere İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna gönderilmişti. Kurula gönderilen son yazıda konferansta katılımcılar tarafından ifade edilen görüşler doğrultusunda alanın projede belirlenen kullanım kararlarının yeniden gözden geçirildiği ve bu süreçte projede olabilecek değişikliklerin imar planı kararlarına yansıtılması gerekeceği belirtilerek, Koruma Kuruluna gönderilen söz konusu planların bu süreç tamamlandıktan sonra değerlendirilmesi talep edildi. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

JES karşıtı halk toplantısına soruşturmaya Aydın'da kitlesel protesto

SONRAKİ HABER

Trump, Cumhuriyetçi senatörlerle "Türkiye'ye yaptırım"ı görüştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa