25 Haziran 2019 20:53

Dersim’de kütüphane ve müze kuruluyor

Yayın hayatına 2000 yılında Ankara’da başlayan Munzur dergisi, Dersim’de özel bir sanat, edebiyat ve tarih kütüphanesi kuruyor.

Fotoğraf. Pixabay

Paylaş

Yayın hayatına 2000 yılında Ankara’da başlayan Munzur dergisi, Dersim’de özel bir sanat, edebiyat ve tarih kütüphanesi kuruyor. Aynı zamanda müze işlevi görecek kütüphanede yüzlerce mektup, el yazısı notlar ve fotoğrafların sergilenmesi düşünülüyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Mesut Özcan, bağışlanacak olan kütüphaneleri, mektupları, fotoğrafları ve notları Dersim’e taşımaya hazır olduklarını belirtti. Özcan, amaçlarının sanata, edebiyata ve tarihine sahip çıkmak olduğunu söyledi. 

Eleştirmen M. Yaşar Bilen ve Şair-Yazar Hasibe Ayten’in kimi yazar ve şairlerin kendilerine yazdığı yüzlerce mektubun orijinali müzede sergilenecek. Bu mektuplar arasında Cemal Süreya, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Ceyhun Atuf Kansu, Sunullah Arısoy, Oğuz Tansel, Adnan Yücel, Asım Bezirci, Öner Yağcı, Ahmet Telli, Şükrü Erbaş, Yılmaz Odabaşı, Talat S. Hamlan, Cahit Külebi, Behçet Necatigil, Ümit Yaşar Oğuzcan, Aziz Nesin, Edip Cansever, Ahmet Özer’in mektup ve notlarını ziyaretçiler görebilecek. 

Ayrıca kütüphanede yüzlerce imzalı kitap yer alacak. Cemal Süreya, Edip Cansever, Rıfat Ilgaz, Muzaffer Buyrukçu, Cahit Külebi, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Hasan Hüseyin Korkmazgil, Enver Gökçe, Demirtaş Ceyhun ve Fikret Otyam gibi değerli şair ve yazarların imzalı kitapları bulunuyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Tiyatrocu Nazlı Masatçı serbest bırakıldı

SONRAKİ HABER

Yatağa bağımlı hale gelen Örkmen emekli edilmiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...