25 Haziran 2019 20:07

HDP, Hasan Hoca İlim Yayma Vakfı’nda yaşanan çocuk istismarını bakana sordu

HDP Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep’de Hasan Hoca İlim Yayma Vakfı’nda yaşanan cinsel istismarı Bakan Zehra Zümrüt Selçuk'a sordu.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep’de bulunan Hasan Hoca İlim Yayma Vakfı’nda dini eğitim alan bir çocuğa, vakıfta görevli şahsın cinsel istismarda bulunmasını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'a sordu.

Antep’in Oğuzeli ilçesindeki Milli Eğitim Müdürlüğü’nden izinsiz faaliyet yürüten Hasan Hoca İlim Yayma Vakfı yatılı eğitim yurdunda, din eğitimi gören bir çocuğa vakıfta çalışan E.K isimli şahsın cinsel istismarda bulunduğu haberleri basına yansımıştı. HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul, olaya ilişkin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Toğrul, özellikle Antep’te, çocukların cinsel istismarına dair ihbar ve haberlerdeki artışa dikkat çekti.

ÇOCUK İSTİSMARI ARTIYOR

Türkiye’de, çocuk istismarı önlemine karşı yerleşik bir sistem oluşturulmadığını belirten Toğrul, “İstismara uğrayan çocukların ve istismarı tespit eden yetişkinlerin şikayette bulunacakları bir mekanizma kurulmaması nedeniyle çocuk istismarı her geçen gün yaygınlaşmakta ve herhangi bir önlem alınmamaktadır” dedi. Toğrul, çocuk istismarının önlenmesinde sorumluluğun hükümete düştüğünü fakat sorumlulukların yerine getirilmediğini ifade etti.

"YASADIŞI VAKIFLARA NEDEN GÖZ YUMULUYOR?"

Toğrul, Bakan Selçuk'a cinsel istismar vakalarına dair bir araştırma yapılıp yapılmadığını, yapıldıysa elde edilen bulguların neler olduğunu sordu. Söz konusu vakıfta kaç öğrenci kaldığını, diğer öğrencilere de cinsel istismar uygulanıp uygulanmadığı, bu ve benzeri yasadışı vakıfların faaliyetlerine neden göz yumulduğunu sordu. Toğrul, “Bugüne kadar söz konusu vakıfın faaliyetine izin veren merciler hakkında herhangi bir hukuki bir yaptırım uygulanacak mıdır?” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Fabrikalarda hava değişiyor, AKP’den kopuş büyüyor

SONRAKİ HABER

TGS: Gözaltındaki gazeteciler serbest bırakılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa