25 Haziran 2019 18:14

EMEP'ten İzmit Belediyesi’ndeki yolsuzluklara karşı halkçı yönetim çağrısı

Emek Partisi İzmit İlçe Örgütü, İzmit Belediyesi’nde önceki dönem yaşanan yolsuzluklara dair açıklama yaptı: Demokratik ve halkçı bir yerel yönetim istiyoruz.

Fotoğraf: EMEP

Paylaş

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaştığı belgeleri değerlendiren Emek Partisi (EMEP) İzmit İlçe Örgütü, “Ranta ve talana teslim edilen bir belediyecilik değil, şeffaf, demokratik ve halkçı bir yerel yönetim istiyoruz” dedi.

EMEP İzmit İlçe Başkanı Dursun Deniz tarafından yapılan açıklamada İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet'in açıkladığı belediyedeki usulsüzlükler hatırlatıldı: "Fatma Kaplan Hürriyet, TÜGVA ve Ensar Vakfı gibi dernek ve vakıflara belediye tarafından tahsis edilen binalarla birlikte, yapılan harcamaların yaklaşık 7 milyon TL’yi bulduğunu söyledi. Hatta bu vakıf ve dernekler belediyeye iş yapmış, fatura kesilmiş. İzmit Eski Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ın araç kiralama bedelinin, 3 yıl 3 ay için, 862 bin lira; 7 aylığına kiralanan başka bir araç için ise 80 bin lira ödendiği ortaya çıktı. Hatta yetmemiş, AKP meclis üyesine dahi makam aracı tahsis edilmiş! Sokak kütüphaneleri için 130 bin lira kitap parası harcandığını, içlerinde FETÖ’ye ait kitapların da olduğu söyleniyor. Özel kalem müdürünün memleketi olan Kayseri’nin Develi ilçesine park yaptırılmış ve özel kalem müdürünün anneannesinin adı bu parka verilmiş." diyerek belediyedeki usulsüzlükleri hatırlattı.

"HEPİMİZİN GELECEĞİ ÇALINMIŞTIR"

Harcanan paraların, yapılan bina tahsislerinin, vakıflardan alınmayan vergilerin, araç kiralama bedellerinin ve seçimlere kısa bir süre kala belediyeye AKP’lilerin akrabalarının alınmasının yolsuzluğun bir kısmı olduğunu belirtilen açıklamada "Miktarı dudak uçuklatacak kadar büyük kaynaklar adeta yağmalanmış durumda. Özellikle cemaat-vakıflara aktarılan paralar yenir yutulur gibi değil. Bu kurumlar kullanılarak belli kesimlerin zengin edildiğini, menfaat ilişkileri üstünden insanların AKP’nin siyasi amaçlarına bu kurumlar üzerinden alet edildiğini görmemek mümkün değil. Çalınan bütün bu paraların ise kaynağı bellidir. Bu paraların her kuruşu, bu memlekette yaşayan, vergi veren işçilerin, emekçilerin cebinden, gençlerimizin, kadınlarımızın geleceğinden çalınmıştır" denildi.

"DEMOKRATİK VE HALKÇI BİR YEREL YÖNETİM"

Açıklama şu ifadelerle sonlandırıldı: "Başta İzmit Eski Belediye Başkanı Nevzat Doğan olmak üzere buradan nemalanan vakıfların ve sorumlu olan kim varsa hepsinin yargılanmasını istiyoruz! Bizler Emek Partisi olarak, tüm işçi ve emekçileri geleceğimizi, ödediğimiz vergileri çalanlardan hesap sormaya davet ediyoruz. Hangi partinin belediyesi olursa olsun bu yapılanları kabul etmiyoruz. Ranta ve talana teslim edilen bir belediyecilik değil, şeffaf, demokratik ve halkçı bir yerel yönetim istiyoruz” (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Alpulu Kadınlar: Termik santrale asla izin vermeyeceğiz

SONRAKİ HABER

Hakkari'de mayına basan asker yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa