Gençler savaşa karşı, ihtiyarlar kararsız!

Gençler savaşa karşı, ihtiyarlar kararsız!

AKP Hükümetinin Suriye ile tırmandırdığı gerilim Başbakan’ın Suriye’ye müdahale çağrılarıyla sürerken, Diyarbakır’ın Kabi (Bağıvar) beldesinde yaşayanlara “Suriye meselesine siz ne diyorsunuz” diye sorduk. Gençlerin yanıtı, “Hükümet önce kendi evinin önünü süpürsün

Mehmet Aslanoğlu

‘ÖNCE KENDİ ÜLKESİNE BAKSIN’

Kırklar Dağının hemen arkasında kadınların pamuk tarlalarında, erkeklerin tuğla fabrikalarında çalışarak geçimini sağladığı Kabi Beldesinde önce gençlerle görüşüyoruz. En büyük sıkıntıları, işsizlik, gelecek kaygısı. Kabi’nin işsiz gençlerinden Şeref Hafif, AKP hükümetinin Türkiye’yi hızla Suriye ile savaşa sürüklemesine tepkili. “Erdoğan Suriye’ye gireceğine önce kendi ülkesindeki savaşı çözsün, sonra dışarıya baksın. Suriye’ye müdahale etmek hem Türklere hem Kürtlere zarardan başka bir şey getirmez” diyor.

‘AKP İSLAMI LAZIM OLUNCA KULLANIYOR’

İş bulamadığı için babasının terzi dükkanında çalışan Cihad Fahrioğlu ise Türkiye’nin Suriye ile savaşa sürüklenmesini ‘Amerika’nın Müslümanları birbirine düşürme politikası’ olarak yorumluyor. AKP’nin İslamı ele alış biçimini eleştiren Cihad “AK Parti Müslümanlığı bir köşede tutuyor. Lazım olduğunda hadisi, ayeti kullanıyor. Oysa hadis de, ayet de Müslüman müslümana zulmetmez, bırak müslümanı gayri müslime de zulmetmez diyor. Ama bugün Türkiye’de Kürtler zulüm altındadır” diyor.

‘İÇ SAVAŞ ÇIKAR’

“Türkiye Suriye ile savaşa girerse sevinç çığlıkları İngilizce ve İbranice, feryatlar ise Kürtçe ve Arapça olacak. Böyle bir savaştan ABD ve İsrail karlı çıkacak” gibi çarpıcı bir ifade kullanan Cahid, “Şuan Suriye’ye attığı bombalar hep Kürt bölgesine düşüyor. Çünkü Türkiye oradaki Kürtler özgürlüklerini kazansın istemiyor” diyor. Ve uyarıyor; “Türkiye Suriye’ye girerse Türkiye’de de iç savaş çıkar.”

Bölgede yaşanan en önemli sorunun işsizlik ve Kürt sorunundaki çözümsüzlük olduğunu söyleyen Cihad “Antep hariç bölgede iş yok. Diyarbakır bölgenin en büyük kenti ama en geri kalmış kenti. Bugün gençler niye dağa çıkıyor; işsizlik var, sıkıntılardan bunalıyorlar. Bunun üzerine bir de devlet zulmü gelince dağa çıkıyorlar” diyor.

‘SAVAŞ ABD KIŞKIRTMASIDIR’

Recep Aslanhan ise Güzel sanatlar lisesinden yeni mezun olmuş. Ama YGS’yi geçememiş. “Kısmetse bu sene geçeceğim bu  sınavı” diyor. Gençlerle sohbetimize, “Türkiye ne kadar da yok dese ABD’nin piyonudur. Çünkü füze kalkanı kurdu, hep İran, Irak gibi Müslüman ülkelere karşı. Suriye’yle savaş da bence ABD kışkırtmasıdır” sözleriyle katılıyor. Mahsum Duva adlı genç ise yoksulluktan yakınıyor. “Marangozluk yapıyorum. Ama para sorunu yaşıyorum. Üç ayda bir para veriyorlar. Başka iş bulsam hemen çıkarım. Örneğin Antep’in yarısı fabrika ama burada niye yok?” diyor.

‘SURİYE'YE GİRMEK LAZIM AMA...’

Gençlerle sohbet ederken, Kabi’nin göbeğindeki bir kahvede oturan beş ihtiyar delikanlı ilgimizi çekiyor. Müsaade isteyip yanlarına oturuyoruz. Suriye ile savaş meselesini açar açmaz ihtiyar heyetin AKP’li olduğu orta çıkıyor. ‘Başbakan Erdoğan’dan çok memnun olduğunu’ söyleyerek söze başlayan Mele Kasım Şenyiğit; ‘Müslümanların Esad rejiminden çektiği zulmü engellemek için Türkiye’nin Suriye’ye girmesini haklı bulduğunu’ belirtiyor. Fakat hemen ardından “Ama” diye de ekliyor; “Toprak işgali için yapılan bir savaşa dönüşmediği sürece.” Bölge’de zaten bir savaş sürdüğünü hatırlattığımızda ise “Bölgedeki savaş keyfidir. Okul yakıyorlar” oluyor tepkisi.

ANA DİL HASSASİYETİ

“Ama başbakan Kürtçe eğitim olmaz diyerek süreci tıkıyor” diyoruz. Önce duraksıyor;  “Nasıl olmaz! Ana dilde eğitim Kürtlerin hakkıdır” diyor ” Mele Kasım. Diğer ihtiyarların ‘ana dil’ hatırlatmamıza verdiği tepki de bu konuda Kürtlerin ne kadar hassas olduğunu gözler önüne seriyor. İhtiyarlardan Ahmet Kaplan gülerek; “Türkiye’de İngilizler de yaşıyor. Bak İngilizce eğitim var. Neden Kürtçe olmasın?”  diyor. Mele Kasım’ın aksine Suriye’ye savaşa karşı olduğunu belirten Ahmet Kaplan “Suriye halkına yardım etmemiz lazım. Ama Suriye’yle savaşmamalıyız. İnsan öldürülerek yapılan hiçbir mücadele haklı değildir” diyor. Heyette savaşa ilişkin farklı görüşler var ama bir oylama yaptığımızda Mele Kasım Şenyiğit dışında herkesin, -belki de savaş günü geldiğinde tutum değiştirebilme ihtimaline karşı- Suriye ile savaşa olumsuz baktığı sonucu çıkıyor. Mutabık oldukları nokta ise; “Suriyeli Müslümanlara yardım etmek lazım.” (Diyarbakır/EVRENSEL)


BİR AKP’LİNİN İSYANI

AKP üyesi olduğunu, seçim çalışmalarında sandık başında görev aldığnı anlatan Mehmet Kaya da AKP’nin iş sahası açmayıp, yardım vererek oy alma yöntemine isyan ediyor. 3 ayda bir aldığı 817 TL ‘özürlü maaşı’yla 3 çocuğu ve eşini geçindirmeye çalıştığını söyleyen Kaya, AKP’nin bölge halkına neden iş imkanı yaratmadığını şöyle açıklıyor; “AKP halkı kazanmak için rüşvet veriyor. Millet burada hep boştur. Bir ailede 8 kişi boştur. Kürtlerin gözü açılmasın, hep fakir kalsın, kendilerine muhtaç kalsın istiyor. ‘Bir torba unla bu insanların oyunu alırım’ diye düşünüyor. Bu yüzden iş sahası açmıyor. İşsizliğin olduğu yerde gerginlik olur, kardeş kardeşe girer.” Suriye meselesine de değinen Kaya, müdahaleye karşı olduğunu söylüyor. “Suriye’yle savaşmakla uğraşacağına bize iş sahası açsın. Çünkü savaş fakiri daha da fakirleştirir” diyor.

www.evrensel.net