24 Haziran 2019 16:51

ABD’den İran karşıtı koalisyon girişimi

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, "İran’a karşı küresel bir koalisyon oluşturma" gündemiyle Suudi Arabistan’a gitti.

Fotoğraf: ABD Dışişleri Bakanlığı

Paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "İran’a karşı küresel bir koalisyon oluşturma" gündemiyle ve Kral Selman ve Veliaht Prens Muhammed ile görüşmek üzere Suudi Arabistan’a gitti.

Ziyaret öncesinde konuşan Pompeo, Suudi Arabistan’ın ardından Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) geçeceğini belirterek, ziyaretlerinde “İran’a karşı küresel bir koalisyon” oluşturma konusunu görüşeceğini kaydetti. Pompeo, “Onlarla (Suudiler ve BAE) stratejik olarak nasıl konumlandığımızı ve sadece Körfez ülkelerinde değil Asya ve Avrupa’da da (İran’a karşı) küresel bir koalisyonu nasıl inşa edeceğimizi konuşacağız” dedi. Suudi Arabistan ve BAE’nin ardından Hindistan’a geçecek olan Pompeo, daha sonra Japonya ve Güney Kore’de de temaslarda bulunacak.

İRAN: BAŞARILI OLAMAYACAKLAR

İran Dışişleri Sözcüsü Abbas Musevi, ülkesine karşı küresel bir koalisyon oluşturmak için atılan adımların yeni olmadığını ve ABD’nin bunu başaramayacağını söyledi. AA’nın haberine göre Musevi, düzenlediği haftalık basın toplantısında “Koalisyon oluşturmak için atılan adımlar yeni değildir ve oluşturdukları ittifaklar da başarısız olmuştur” dedi.

İran’ın 15 ülkeyle komşu olduğunu hatırlatarak kendilerine karşı koalisyon oluşturmanın zorluğuna dikkati çeken Musevi, “Bölgeye her gün de gelseler başarılı olamayacaklar. Birbirine zıt ve çelişkili açıklamalar da ABD’yi yöneten ekipteki politikasızlığı ve dağınıklığı gösteriyor” yorumu yaptı.

"YAPTIRIMLAR DÜŞMANCA"

ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımlarıyla ilgili olarak da Musevi, “ABD’nin İran’a karşı uygulamadığı yaptırım kaldı mı? Bu yaptırımların ne kazanımı oldu? Onlar iç ve dış kamuoyunu etki altına almaya çabalıyor. Bu yaptırımları düşmanca ve ekonomik terörizm kapsamında değerlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Bölgede gerginliği tırmandırmanın peşinde olmadıklarını ve tansiyonun düşürülmesini memnuniyetle karşılayacaklarını dile getiren Musevi, bölge ülkeleriyle de diyaloğa hazır olduklarını belirtti.

Nükleer anlaşmanın devam etmesinin tüm tarafların taahhütlerini yerine getirmesine bağlı olduğunu kaydeden Musevi, Avrupa Birliği ülkelerinin somut adım atmaması ve İran’ın taleplerinin gerçekleşmemesi durumunda, nükleer anlaşmadaki taahhütleri askıya almaya devam edeceklerini ve ikinci adımı daha güçlü atacaklarını sözlerine ekledi.

BAE: SİYASİ ÇÖZÜM

Pompeo’nun ziyaret listesindeki Körfez ülkesi Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Enver Muhammed Gargaş, İran ile ABD arasında devam eden gerginliğe ilişkin “siyasi çözüm” çağrısında bulundu. Gargaş, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Körfez’deki sorunlar sadece politik yollarla çözülebilir. Krizi uzun vadede çözüme ulaştırmak için, öncelikle gerginlikleri yatıştırarak diyalog ve görüşmelerle politik bir çözüm bulmalıyız. Sürdürülebilir çözümler için bölgedeki önemli kişilerin katkılarına ihtiyaç var” dedi.

RUSYA, YAPTIRIMLARA KARŞI

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov, ABD’nin İran’a yönelik yeni yaptırımlarının durumu kötüleştireceğini söyledi. Ryabkov, “Bu, bilinçli ve hedeflenmiş pozisyonun yansımasıdır” dedi. Ryabkov, 28 Haziran’da Avusturya’nın Başkenti Viyana’da kapsamlı ortak eylem planı ile ilgili yapılması planlanan toplantının zor şartlarda gerçekleşeceği değerlendirmesinde bulunarak, “Anlaşmanın Avrupalı taraf ülkeleri, İran’a yaklaşımı sıkılaştırmak için ABD ile birlikte oyun oynamaya başladı” ifadelerini kullandı.

TRUMP: BOLTON'A KALSA BİR KEREDE TÜM DÜNYAYLA SAVAŞIYOR OLURDUK

ABD Başkanı Donald Trump, kendi eliyle ulusal güvenlik danışmanı yaptığı John Bolton’ın ABD’yi birden çok uluslararası çatışmaya sokmak istediğini söyledi. NBC’nin Meet the Press programına mülakat veren ABD Başkanı’na Sunucu Chuck Todd ‘Danışmanlarının kendisini İran’a karşı askeri eylemde bulunmaya itip itmediği’ sorusunu yöneltti. Elbette akıllara Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın saldırgan açıklamaları geldi. İmayı anlayan Trump, "Çevremde iki grup insan var. Güvercinler ve şahinler. John Bolton kesinlikle bir şahin" diyerek ekledi: "Ona kalsa, bir seferde tüm dünyayla vuruşuruz, tamam mı?"

Ronald Reagan ve George W. Bush yönetimlerinde de Beyaz Saray’da görev yapmış Bolton’ın etkisiyle ilgili endişeleri dağıtmaya çalışan Trump, “Zararı yok, çünkü ben her iki tarafı da istiyorum” diye konuştu.

Trump, cumartesi günü de Bolton hakkında “Çok iyi iş çıkarıyor, ama Ortadoğu konusunda sık sık anlaşmazlık içindeyiz” demişti.

Pazar günü İsrail’i ziyaret eden Bolton ise "İran ABD’nin temkinliliğini ve sağduyusunu zayıflıkla karıştırmak gibi bir yanlışlığa düşmesin” derken muhataplarına yeni gelişmeleri ‘Takip etmeye devam etmeleri’ çağrısı yaptı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Filistin’den ABD çalıştayına karşı boykot çağrısı

SONRAKİ HABER

Adana'da düğünde çıkan silahlı kavgada yaralanan 2 çocuktan biri öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa