23 Haziran 2019 13:24

Konak'ta Mülteciler Günü etkinliği: Şiirler ve şarkılar ayrımcılığa karşı okundu

İzmir'de düzenlenen Dünya Mülteciler Günü etkinliğinde şiirler ve şarkılar ayrımcılığa karşı okunurken mültecilerle dayanışmayı arttırma çağrısı yapıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, Dünya Mülteciler Günü kapsamında "Şiirlerimiz ve Şarkılarımızla Ayrmcılığa Hayır Diyoruz" diyerek etkinlik düzenledi. Kültürpark Ahşap Sahnede gerçekleşen etkinlikte mülteciliğin hak olduğu vurgulanarak Türkiye'nin uluslararası sözleşmelere koyduğu çekincenin kaldırması ve Avrupa dışından da gelen mültecilere statü vermesi istendi. Etkinlikte dile getirilen bir diğer talep ise yerel yönetimlerin mültecilerle ilgili kararlarında hemşehri hukukunun uygulaması oldu.

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan Konak Mülteci Meclisi Başkanı Mete Hüsünbeyi, ilk olarak İstanbul Büyükçekmece'de iş cinayetinde yaşamını yitiren 4 mülteci işçiyi andı ve sadece 2019 yılında iş cinayetlerinde 53 mültecinin öldüğünü hatırlattı. Mültecilerin aldığı yardımların çarpıltıdığını belirten Hüsünbeyi, mültecilerin en ağır koşullarda ölümüne çalışmak zorunda kaldığını dile getirdi.

“MÜLTECİLER İÇİN DE HEMŞEHRİ HUKUKU UYGULANSIN"

Hüsünbeyi "Belediye Kanunumuzun 13. maddesi kentte yaşayan herkesin hemşehri olduğunu söyler. Hemşehrilerin belediye hizmetlerinden yararlanma hakkı, karar süreçlerine katılma hakkı vardır. Açık ki bu hak mültecileri de kapsar. Mültecilere ve özellikle Suriyelilere karşı, Siyasi çevrelerin, bazı basının ve bir kısım belediyelerin yaptığı ayrımcılığı kabul edilemez buluyoruz" dedi. Hüsünbeyi konuşmasını ayrımcılığa karşı mültecilerle dayanışmanın arttırılması çağrısı yaptı.

SURİYELİ MÜLTECİLER: BİZ DE VARIZ

Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Muhammed Salih Ali de göç etmenin ve mülteciliğin bir tercih olmadığının altını çizdi. "Biz de varız" diyen Salih Ali toplumun bir parçası olmak istediklerini dile getirdi. Salih Ali "Mülteciler herhangi bir konuda yük değildir. İnsanlar bize tepki göstermeden önce bizi anlamaya çalışsınlar. Zor şartlarda hayatta kalmaya çalışıyoruz. Biz de İzmir'e yeni bir kültür getirdik ve birlikte yaşamak istiyoruz" dedi.

TELLİ: MÜLTECİLER DE BU ÜLKENİN KÜLTÜRÜNE KATKIDA BULUNACAK

Etkinliğin onur konuğu Şair Ahmet Telli ise, ailesinin mülteci olduğunu belirterek şunları söyledi: "Sürgünlüğün ve mülteciliğin en ağır koşullarını yaşayarak Türkiye'ye gelen burada kökleşen bir halkın çocuğuyum. Halkımın bu duygusunu yazımla sözümle anlatmaya çalıştım. Sizler de geldiğiniz kültürün ezgileri ile sözleri ile elbette bu ülkenin kültürüne katkıda bulunacaksınız".

Türkçe ve Arapça sunumların yapıldığı etkinlikte Halkların Korosu, Suriyeli Mülteciler Korosu, Ahura Ritim Topluluğu ve İzmir Müzisyenler Derneği sahne alırken Türkiyeli, Suriyeli, Iraklı ve Filistinli şairler de şiirlerini okudu.

ÖYKÜ ARİN DE UNUTULMADI

Etkinlikte eş zamanlı olarak çocuklar için de oyun atölyeleri düzenlendi. Öykü Arin de unutulmadı. Alana Öykü'nün fotoğrafının da olduğu ve "Sevgili Öykü seni seviyoruz. Seneye birlikte oyun oynayacağız" yazılı pankart da asıldı. Mültecilerin de, Öykü Arin ve diğer lösemi hastaları için kök hücre bağışında bulunabilmesi için Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi, Sağlık Bakanlığı'na dilekçe ancak talep mevzuat gereği kabul edilmemişti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

YSK, AKP ve CHP'nin "hatalı mühür" itirazını kabul etti: Oylar geçerli sayılacak

SONRAKİ HABER

Yayıncılık sektörü bileşenleri Bakan Ersoy'ın "sansür yok" açıklamasını değerlendirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa