23 Haziran 2019 13:03

Mecliste bu hafta 'Askeralma Kanunu' oylanacak

TBMM'de, bu hafta, Askeralma Kanunu'nun oylaması yapılacak ve aynı gün Cumhurbaşkanlığına gönderilecek.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

TBMM'de, bu hafta, görüşmeleri tamamlanan Askeralma Kanunu'nun oylaması yapılacak ve aynı gün Cumhurbaşkanlığı'na gönderilecek. Yargı paketi ile ilgili yasa teklifinin de bu hafta Meclis'e sunulması bekleniyor.

TBMM Genel Kurulu'nda, salı günü, görüşmeleri geçen hafta tamamlanan ve 1927'den beri ilk kez köklü değişiklik yapılan 'Askeralma Kanunu'nun tümü üzerindeki oylamalar yapılacak. Askeralma Kanunu'nun, daha sonra Cumhurbaşkanlığına gönderilerek, onaylanması ve Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanması bekleniyor.

İLKOKULA BAŞLAMA YAŞI 69 AY OLACAK

TBMM Genel Kurulu'nda, salı günü, komisyonda geçen hafta kabul edilen, 'Milli Eğitim Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifi görüşülecek. Teklifle 66 ay olan ilkokula başlama yaşı, 69 ay olarak yeniden düzenleniyor. Mecburi ilköğretim çağı, 6- 13 yaş grubundaki çocuklar yerine 6- 14 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. İlkokulların birinci sınıflarına, o yılın 31 Aralık gününde 72 ayını dolduran çocukların kaydı yapılacak; ancak çocuğun gelişim durumuna bağlı olarak okula erken başlaması veya kaydın ertelenmesi ile ilgili hususlar yönetmelikle düzenlenecek.

YARGI PAKETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 'Yargı Reformu' ile ilgili ilk değişiklik paketinin de bu hafta Meclis'e sunulması bekleniyor. 3 ayrı paket olarak TBMM'ye sunulması beklenen ve yaklaşık 20 madde olarak düşünülen ilk yargı paketinin içinde 'Türk Ceza Kanunu', 'Ceza Muhakemesi Kanunu', 'Ceza İnfaz Kanunu' ve 'Pasaport Kanunu'nda değişiklik öngörülüyor. TBMM'de, bu hafta araştırma komisyonlarında ise çalışmalara devam edilecek. (Ankara/DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: Bu seçim hukuksuz süreci tamir etme seçimidir

SONRAKİ HABER

Baraj inşaatında asansörün halatı kopması sonucu 70 metreden düşen işçi öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...