23 Haziran 2019 12:11

CAAT Sözcüsü Andrew Smith: İngiltere, Türkiye’ye silah satışını da durdurmalı

İngiltere'de mahkeme Suudi Arabistan'a silah satışını durdurdu. Kararın alınmasını sağlayan Silah Ticaretine Karşı Kampanya'nın (CAAT) Sözcüsü Smith "Türkiye'ye satış da durmalı" dedi.

Görsel, Silah Ticaretine Karşı Kampanya'nın (Campaign Against Arms Trade- CAAT) sitesinde yayımlanan eylem fotoğrafıdır

Paylaş

Arif BEKTAŞ
Londra

İngiltere’de mahkeme Silah Ticaretine Karşı Kampanya’nın (CAAT) başvurusu üzerine Suudi Arabistan’a silah satışını engelleyen bir karara imza attı. Karar göre hükümetin satışı derhal durdurması gerekiyor. CAAT Sözcüsü Andrew Smith, kararın emsal niteliğinde olduğunu ve bundan sonraki silah satışlarında da uygulanmasını arzuladıklarını söyledi.

Evrensel’e konuşan Smith, “İnsan hak ve özgürlükleri, sivil hayat ve barınma hakkı tamamen ihlal edilerek, para kazanmak uğruna satılan silahların halkların başına yağdırılmasının kabul edilir bir yanı yoktur. Bu yüzden mahkemenin verdiği karar oldukça memnuniyet vericidir” dedi.

4 YILLIK MÜCADELE SONUÇ VERDİ

CAAT Sözcüsü ve aynı zamanda, 2013 yılında Londra merkezli kurulan Türkiye Halkları ile Dayanışma Kampanyası Genel Yürütme Kurulu Üyesi Smith, dört yıl önce, Suudi Arabistan’ın Yemen’e saldırısından hemen sonra davanın açıldığını ve dört yıllık mücadeleden zaferle çıktıklarını belirtti.

Smith, “İngiltere kendi yasalarını da çiğneyerek bu satışları gerçekleştiriyor. Yasalara göre, İngiltere’den alınan silahların başka bir ülkede, sivillerin olduğu bölgelere atılmaması gerekiyor. Ama Suudiler Yemen’den binlerce sivil öldürdüler ve bu silahların çak büyük bir bölümü İngiliz silahları. Onun için kendi yasalarını da çiğnediler” dedi.

“Dört yıllık bir mücadele sonuç verdi. Çok mutluyum. Umarım bu karar doğrultusunda hareket edilir” diyen Smith, İngiltere’nin diktatörlere olan desteğinin bir an önce son bulması gerektiğini söyledi.

"İŞİMİZ HENÜZ BİTMEDİ"

İngiliz özel silah şirketlerinin yasalara uyup uymadığını sorduğumuz Smith şu cevabı verdi: “Silah şirketleri her tür yolsuzlu ve türlü vergi hileleri ile silah satmaya devam edecekler. Buna engel olmak için elimizden geleni yapacağız. İngiltere’de alınan mahkeme kararlarına uymak zorundalar. Eylül’de Londra’da büyük bir silah fuarı açılacak. Diktatörlükle yönetilen ülkelerden müşterilerin oraya sokulmaması gerekir. Olayı takip edeceğiz” dedi.

"TÜRKİYE’YE DE SATILMAMALI"

İngiltere’nin Türkiye’ye sattığı silahları hatırlattığımız Smith, “Türkiye’nin başta Afrin olmak üzere Suriye’de ve Türkiye’nin güney doğusunda yürüttüğü savaş da bizim gündemimizde. Afrin’de İngiliz silahları kullanıldıysa, bu İngiliz yasalarına aykırı ve derhal durdurulmalıdır. Türkiye, İngiltere’den yüklü miktarda silah alıyor. Onun için İngiltere’nin Türkiye’ye de silah satışlarını durdurması gerekir” dedi. Smith, alınan mahkeme kararının uygulanması için olayın takipçisi olacaklarını söyledi.

KARARA İTİRAZ EDEN BAKANIN SİCİLİ KABARIK

Öte yandan mahkemenin kararına itiraz edeceklerini söyleyen Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox, bu kararın kendilerini üzdüğünü belirtmişti. Fox, daha önce David Cameron iktidarı döneminde Savunma Bakanı iken gittiği ülkelerle İngiltere’nin silah pazarlıklarını yapmış ve kendisinin ortak olduğu şirketin silahlarını satmıştı.

Yani bakanlık mevkiini kullanarak “satış elemanlığı” yapmıştı. Bu skandalın ortaya çıkmasıyla istifa eden Liam Fox’a Theresa May iktidarında yine benzer bir görev verildi. Bu sefer Uluslararası Ticaret Bakanı yapıldı.

Silah ticareti ile ilgili sicili epey bozuk olan Liam Fox, hükümet adına bir açıklama yaparak, iki gün önce alınan karara itiraz edeceklerini duyurdu. Bakanın bu tepkisini de sorduğumuz Andrew Smith, “Bakan ne yaparsa yapsın biz aldırdığımız kararın uygulanmasının takipçisi olacağız” dedi.

ÖNCEKİ HABER

Musa Anter Gazetecilik Ödülleri başvuruları başladı

SONRAKİ HABER

YÖK’ten Kıbrıs üniversitelerinden mezun olanlara denklik mağduriyeti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa