23 Haziran 2019 08:45
Son Güncellenme Tarihi: 23 Haziran 2019 13:13

Etiyopya Genelkurmay Başkanı Mekonnen öldürüldü

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Amhara'daki darbe girişiminin kontrol altına alındığını açıkladı. Genelkurmay Başkanı Mekonnen ve Amhara eyaleti Başkanının öldürüldüğü doğrulandı.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Etiyopya'nın kuzeyindeki Amhara eyaletinde silahlı bir grup, darbeye kalkışarak yerel hükümeti devirmeye çalıştı. Darbe girişimi kontrol altına alındı ancak çıkan çatışmalarda bazı yetkililer öldü. Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, darbe girişimi sırasında açılan ateş sonucu yaralandı. Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen ve Amhara eyaleti Başkanı Ambachew Mekonnen'in öldürüldüğü bildirildi.

Televizyondan halka seslenen Abiy Ahmed Ali, Amhara'daki girişimin bastırıldığını, bölgede güvenlik kontrolünün sağlandığını ancak çıkan çatışmalarda bazı yetkililerin öldüğünü ve yaralandığını ifade etti ancak sayıyla ilgili net bilgi vermedi. Genelkurmay Başkanı Mekonnen'in darbe girişimini bastırmaya çalışırken kendisine yakın kişilerce saldırıya uğradığını ve yaralandığını söyleyen Ali, saldırıyı gerçekleştirenlerin gözaltına alındığını kaydetmişti. Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen ve Amhara eyaleti Başkanı Ambachew Mekonnen'in öldürüldüğü bilgisi doğrulandı.

GENELKURMAY BAŞKANI'NIN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ DOĞRULANDI

Başbakanlık Basın Ofisi Sekreteri Nigasu Tilahun, yaptığı açıklamada, darbe girişimden birkaç saat sonra Genelkurmay Başkanı Seare Mekonnen'in başkent Addias Ababa'daki evinde korumaları tarafından öldürüldüğünü belirtti. Darbe girişimi sırasında Amhara eyaleti Başkanı Ambachew Mekonnen ve bazı yakın çalışanlarının darbeciler tarafından öldürüldüğünü ifade eden Tilahun, darbenin bastırıldığını yineledi.

Darbe girişimi ve suikastın ülkede iç savaş başlatmayı amaçladığını dile getiren Tilahun, çok sayıda kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Tilahun, "Gelen ilk bilgiler, darbe girişiminin eyaletin güvenlik şefi olan Asaminew Tsige ve destekçileri tarafından yapıldığına yönelik." dedi.

Öte yandan, dünkü darbe girişiminin, geçen yıl Başbakan Abiy Ahmed'e suikast girişiminde bulunulduğu tarihe denk gelmesi dikkati çekti.

TÜM ÜLKEDE İNTERNET KESİLDİ

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Türkiye saatiyle 19.00 sıralarında başlayan darbe girişimi üzerinden yaklaşık 5 saat sonra ülkedeki tüm internet bağlantısı kesildi.

Başkentte Bole Uluslararası Havalimanına giden yolda kontrol noktası kurulduğu ve görev başında olmayan ordu mensuplarının birliklerine çağrıldığı öğrenildi.

ÜLKE, 9 EYALETTEN VE 2 ÖZEL ŞEHİR YÖNETİMİNDEN OLUŞUYOR

Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin idari yapısı, etnik kökenlere göre şekillendirilmiş 9 farklı eyaletten ve ayrıca Addis Ababa ve Dire Dawa gibi iki farklı özel şehir yönetiminden oluşuyor.

Oromo ve Amhara halkı, ülkenin en büyük etnik grupları olma özelliğini taşıyor. 100 milyona yakın insanın yaşadığı ülkede, nüfusun yaklaşık yüzde 35'ini Oromolar, yüzde 27'lik kısmını Amharalar oluşturuyor.

Son dönemde etnik milliyetçiliğin ve etnik çatışmaların artışa geçtiği ülkenin farklı eyaletlerinde çok sayıda silahlı milis grup bulunuyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kanada gizli servisi, Soğuk Savaş yıllarına ait arşiv belgeleri imha etmiş

SONRAKİ HABER

CHP'li Engin Özkoç: Erken seçimin bir an önce olmasını biz de isteriz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa