22 Haziran 2019 18:04
Son Güncellenme Tarihi: 22 Haziran 2019 21:37

AKP Adayı Binali Yıldırım propaganda yasağını tanımadı

AKP'nin İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, propaganda yasağı başladıktan sonra TVNET'te yayınlanan bant programda konuştu. Yasaklar 18.00'de başladı.

Ekran görüntüsü TVNET canlı yayınından alınmıştır.

Paylaş

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, YSK'nin propaganda yasağı kararını tanımadı. Yıldırım, TVNET'te yayınlanan "Türk Kahvesi" isimli programın konuğu oldu. Programın YSK'nin kararı gereği verilen propaganda yasağı başladıktan sonra yayınlanması ise sosyal medyada tepki çekti.

PROPAGANDA YASAĞI 18.00'DE BAŞLADI

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı doğrultusunda yenilenecek İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi propaganda dönemi, saat 18.00'de bitti ve yayın yasakları başladı.

Yenilenen seçime ilişkin İstanbul İl Seçim Kurulunca hazırlanan seçim takvimine göre, seçimlere yönelik propaganda serbestliği saat 18.00'de sona erdi.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesi, propagandanın oy verme gününden önceki 10. günün sabahında başlayacağını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00'de sona ereceğini öngörüyor.

Buna göre, oy verme gününden önceki gün saat 18.00'den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00'den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00'den önce de kaldırabilecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Genel-İş İzmir 6 No'lu Şubesi 2. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi

SONRAKİ HABER

Bütçe açığı katlandı: 10 ayda 100 milyar TL açık

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa