23 Haziran 2019 05:03

"Gezi Davası 16 kişinin değil halkın davasıdır"

Gezi Davası öncesi gazetemize konuşan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve siyasi parti temsilcileri davanın hukuksuz olduğunu belirterek, “Gezi yargılanamaz” dedi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eylem NAZLIER
Can Deniz ERALP
İstanbul

2013 yılının mayıs ayı sonunda Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesine karşı başlayan, Türkiye geneline yayılan ve milyonlarca insanın katıldığı Gezi eylemlerinin üzerinden 6 yıl geçtikten sonra açılan Gezi Parkı davasının ilk duruşması 24-25 Haziran’da görülecek. Dava kapsamında tutuklu olan Osman Kavala ve Yiğit Aksakoğlu’yla birlikte 16 kişi için “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor. Dava öncesi gazetemize konuşan DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve siyasi parti temsilcileri davanın hukuksuz olduğunu belirterek, “Gezi yargılanamaz” dedi.

"GEZİ’Yİ SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, haziran direnişinin bu ülke tarihinin en önemli kırılma noktalarından biri olduğuna işaret ederek “Aslında haziran isyanı bugün bize yaşatılmak istenenlere karşı bir itirazdır” dedi. “O dönem Türkiye’nin dört bir tarafında canı pahasına sokaklara çıkan insanların ‘Bir kişinin ağzından çıkan sözün kanun sayıldığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz’ dediklerini” vurgulayan Çerkezoğlu, “Bu duruma ilişkin Gezi direnişi ilk büyük kitlesel itirazdır” dedi. Türkiye’de baskıcı, otoriter ve tek adam rejiminin kurulmaya çalışıldığını ve bu süreçte Gezi direnişinin yeniden yargılanmak, suçlu gösterilmek istendiğini anlatan Çerkezoğlu “Şu çok net ki Gezi direnişi yargılanmayacak kadar kitleseldir, meşrudur, coşkuludur, yaratıcıdır” hatırlatmasında bulunarak DİSK olarak, Türkiye’nin dört bir tarafından işçilerle Gezi’yi savunmaya devam edeceklerini söyledi.

"BU SÜRECİ DAYANIŞMA İLE AŞACAĞIZ"

Son dönemde AKP’nin geçmişe dönük birçok toplumsal olayla ilgili demokrasi mücadelesi yürütenlere, gazetecilere, aydınlara dava açmaya başladığını hatırlatan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Bu bir biat ettirme, baskı altına alma, var olan bu tek adam rejimini baskı ile kollama ve koruma çabasıdır” dedi. Osman Kavala’nın uzun süreden beri tutuklu olduğunu ve Taksim Dayanışmasına soruşturma açılmasını hukuksuz bir uygulama olarak değerlendirdiklerini söyleyen Bozgeyik “Biz de şiddet ve baskı politikalarına karşı eylem ve etkinlikler yapıyoruz. Doğal olarak bu süreci de ortak bir dayanışma ile aşacağız” dedi.

"GEZİ’DE YARATILAN DEĞERLERDEN KORKUYORLAR"

Gezi direnişi üzerinden 6 yılı aşkın bir zaman geçtiğini ama siyasi iktidarın Gezi’ye öfkesinin bitmediğini anlatan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, “Bu bir korkunun neticesidir, Gezi’den korkuyorlar, Gezi’de yaratılan değerlerden korkuyorlar” ifadelerini kullandı. Halkın kendine ait olana sahip çıkmasından, yeşile, kentlerin ortak mekanlarına, ülkenin doğal kaynaklarına, emeğine, hak ve hukukuna sahip çıkmasından korktuklarını belirten Koramaz “Gezi büyük bir halk direnişiydi. Bu direnişi bu ülke halkı yaratmıştır ama 6 yıldır türlü iftiralarla Gezi direnişine katılanları itibarsızlaştırmak, yıldırmak korkutmak istediler” dedi. Taksim Dayanışmasına, Beşiktaş taraftarına açılan davaları hatırlatan Koramaz, “Bu davaları FETÖ firarisi Muammer Aktaş hazırlamıştı. Her biri FETÖ’den içeride olan polisler tarafından hazırlanmıştı” değerlendirmesinde bulunarak TMMOB olarak Gezi direnişine katıldıklarını vurguladı. 

"BU YARGILAMA SİYASİDİR"

İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Dr. Samet Mengüç de Gezi Parkı’nın AVM’ye dönüştürülmek istenmesine karşı direnişin başladığını ve büyüyen bu tepkinin devlet şiddetiyle bastırılmak istendiğini vurgulayarak “Bu şiddet sonucu ölenler, tutuklananlar ve sakat kalanların olduğu bir süreç yaşadık” dedi. TTB ve İTO olarak toplumun sağlığını koruma sorumluluğunda bulunduklarını hatırlatan Mengüç, “Olağanüstü haller içinde olağanüstü sağlık kaygısıyla. Böyle bir refleksle Gezi sürecinde yer aldık” dedi. Mengüç, Gezi direnişinin yargılanmasının tek sebebinin siyasi olduğunu belirtti.

AKP DEMOKRASİ GÜÇLERİYLE HESAPLAŞMAK İSTİYOR

Davanın yıllar sonra açılmış olmasının bile açılan bu davanın hukuksuzluğunu gösterdiğini ifade eden Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, “Aslında Gezi davasıyla iktidar, demokrasi mücadelesi, demokrasi mücadelesi için birleşen ittifak güçleri ile hesaplaşmayı hedefliyor. Dolayısıyla Gezi üzerinden çok fazla siyasi propaganda yürütüyor. Bir darbe ile ilişkilendirerek ve bugün siyasi gücünü artırmak ve siyasi gücünü yenilemek üzere Gezi direnişi üzerinden bir kirli propaganda yürütüyor iktidar. Dolayısıyla 24-25 Haziran’da görülecek olan Gezi davası esasında hukuki bir dava değildir. Tamamen siyasi iktidarın, siyasi hesaplarının bir parçası olarak açılmış bir davadır” dedi.

KEYFİ BİR YARGILAMA

“Bu dava, bir kere beraat edilmiş ve suç unsuru bulunmamış bir iddia bütününde yeni bir dava üretme çabasıdır” değerlendirmesinde bulanan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, aynı derede iki defa yıkanılmayacağı gibi aynı iddialarla da insanların iki kere yargılanamayacağını söyleyerek “Ama hukuku rafa kaldırdıkları için, adaleti ortadan kaldırdıkları için keyfi bir biçimde yeni bir yargılama icat ediyorlar. Hukuksuzdur, temelsizdir. Gezi yargılanamaz! Gezi’de halk haklarını savundu. Halkın haklarını savunması bir cezalandırma nedeni, yargılama nedeni olamaz. 24-25 Haziran’da davada olacağız, yalnız bırakmayacağız” dedi.

ÖÇ ALMA DAVASI

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, bu davanın bir öç alma davası olduğunu, Gezi’de 6 yıl önce sokağa çıkanların eşitlik, özgürlük ve adalet talep ettiklerini hatırlatarak “Gezi’ye katılanların sayısı İçişleri Bakanlığının verdiği rakama göre iki buçuk milyondur. Bu halk hareketi hiçbir davaya sığdırılamaz. Bu talep yıllardır büyüyerek gelmiştir. O yüzden davalara sığmaz, yargılanamaz. Herkesi pazartesi günü davayı sahiplenmeye bekliyoruz. Bu dava sadece orada yargılananların davası değildir, bu halkın davasıdır.”

ÖNCEKİ HABER

Eğitim sistemine tepki: Yarış atı gibi sınavlara hazırlanıyoruz

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu'ndan İBB'ye yeni atamalar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa