21 Haziran 2019 16:01

Trump İran'a saldırı iddiasını doğruladı: Saldırıdan 10 dakika önce vazgeçtik

ABD Başkanı Donald Trump, dün gece İran'a saldırı düzenleyeceklerini ancak saldırıdan önce vazgeçtiklerini açıkladı.

Fotoğraf: Beyaz Saray

Paylaş

ABD Başkanı Donald Trump, dün gece İran'da 3 farklı yere saldırı düzenleyeceklerini ancak saldırıdan 10 dakika önce vazgeçtiklerini açıkladı. Trump, İran'a müdahale konusunda acelesi olmadığını söyledi.

Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, adı açıklanmayan bazı üst düzey yetkililere dayandırdığı haberinde Trump'ın İran'a yönelik bir saldırı kararından son anda vazgeçtiğini iddia etmiş, haberde Amerikalı askeri ve diplomatik yetkililerin, ABD yerel saatiyle 19:00'a kadar İran'a ait bazı radar ve füze bataryalarının vurulmasını bekledikleri, Trump'ın kararından vazgeçmesi sonucunda bunun gerçekleşmediği ifade edilmişti.

İddiların ardından açıklama yapan Trump, dün gece İran'da 3 farklı yere saldırı düzenleyeceklerini ancak saldırıdan 10 dakika önce vazgeçtiklerini açıkladı. Trump, İran'a müdahale konusunda acelesi olmadığını söyledi.

‘3 FARKLI NOKTAYI VURACAKTIK AMA 150 KİŞİ ÖLECEK DEDİLER’

İran’ın hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle ABD'ye ait bir İHA'yı vurduğu ile ilgili açıklamasına karşın Trump,İHA’nın uluslararası karasularının üzerinde düşürüldüğünü savundu. Trump, İran’da üç farklı noktaya saldırı düzenlemeye hazır oldukları sırada, “Kaç kişi ölecek?” diye sorduğunu belirtti ve “Bir generalden ‘150 kişi efendim’ yanıtı geldi. Saldırıyı 10 dakika kala durdurdum. İnsansız bir hava aracının düşürülmesi ile orantılı değildi” dedi. Trump, ‘İran konusunda acelesi olmadığını’ söyledi.

"POMPEO VE BOLTON'A RAĞMEN VAZGEÇTİ"

Amerikan ABC kanalında konuyla ilgili haberinde ise Trump'ın iptal kararını, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'a rağmen aldığı iddia edildi. 

Dün Beyaz Saray'da açıklama yapan Trump, "Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası hava sahasındaydı, bilimsel olarak bunun kanıtlarına sahibiz. (ABD'nin İran'a saldırı planı olup olmadığını) Yakında göreceksiniz" demiş, İHA'nın düşürülmesi ile ilgili "Sanıyorum bir general veya biri o İHA'yı düşürme yanlışını yaptı. Neyse ki İHA'da kimse (pilot) yoktu; eğer olsaydı bu büyük bir fark yaratırdı. Fakat hissiyatım şu, bu birinin yapmaması gerekirken yaptığı bir hataydı" ifadelerini kullanmıştı.

NE OLMUŞTU?

Geçen yıl Trump, İran ile yapılan çok uluslu nükleer anlaşmadan çekilmiş ve Tahran’a yeni yaptırımlar getirmişti. İran da hafta başında, 2015’te uluslararası nükleer anlaşma ile belirlenen ve tarafların üzerinde mutabık kaldığı zenginleştirilmiş uranyum üretimi limitini 27 Haziran’da aşacağını duyurmuştu. İran, Avrupa Birliği’nin anlaşmaya sahip çıkmamakla ve ABD’ye boyun eğmekle suçluyor. ABD ise İran çevresindeki askeri yığınağını artırmış durumda.

Önceki sabah ise İran Devrim Muhafızları, ABD’ye ait insansız hava aracını (İHA) Hürmüz Boğazı üzerinde vurarak düşürdüklerini açıkladı. İran, İHA’nın hava sahası ihlali nedeniyle vurulduğunu savunurken ABD, uçağın uluslararası hava sahasında vurulduğunu öne sürüyor.

UÇAKLARA İRAN HAVA SAHASI YASAĞI

Düşürülen İHA gerekçesiyle ABD Federal Havacılık İdaresi, ABD’de kayıtlı uçakların Hürmüz Körfezi’nde İran hava sahasına girmesini yasakladı. İngiliz British Airways, Fransız Air France, Alman Lufthansa, Avustralya’nın Qantas, ABD’nin United Airlines hava yolu şirketleri ile Hollandalı KLM, Malaysia Airlines ve Singapore Airlines, güvenlik gerekçesiyle Hürmüz Boğazı üzerinden geçmeyecek şekilde yeni uçuş güzergahları belirlediklerini bildirdi.

İRAN DÜŞÜRÜLEN İHA’NIN ENKAZINI SERGİLEDİ

İran Devrim Muhafızları Ordusu, Hürmüz Boğazı üzerinde “Hava sahasını ihlal ettiği” gerekçesiyle hedef alınan ABD’ye ait insansız hava aracının (İHA) enkazını denizden çıkararak sergiledi. Başkent Tahran’da düzenlenen basın toplantısında dün Hürmüz Boğazı üzerinde düşürülen ABD’ye ait RQ-4 Global Hawk tipi yüksek irtifa İHA’nın enkazı gösterildi. Devlet televizyonuna konuşan Devrim Muhafızları Ordusu Hava-Uzay Kuvvetleri Komutanı Emir Ali Hacızade, İran hava sahasına girmesinin ardından söz konusu İHA’ya defalarca uyarı sinyali gönderildiğini belirterek, “Ne yazık ki sinyallere cevap vermediler.” dedi. Bunun üzerine vurulan İHA’nın İran kara sularına düştüğünü söyleyen Hacızade, aracın enkazını Tahran’a naklederek sergilediklerini kaydetti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Bakan Soylu'nun 3600 ek gösterge vaadi ciddiye alınmadı

SONRAKİ HABER

Kremlin: Esad, Soçi'deki çalışma sonuçlarına tam desteğini açıkladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa