20 Haziran 2019 09:43

Sudan'da darbecilerden muhalefete yeni müzakere çağrısı

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Abdulfettah el Burhan: ÖDBG’yi yarından daha kısa bir süre içinde müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz.

Fotoğraf: Ömer Erdem/AA

Paylaş

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el Burhan, muhalefetin çatı oluşumu Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile müzakereleri başlatmaya hazır olduklarını belirterek, bunun yarından daha kısa bir süre içinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi.

Başkent Hartum'da, Sağlıkçılar Konseyi temsilcileriyle bir araya geldiği etkinlikte yaptığı konuşmada, darbe yönetiminin herhangi bir dış müdahaleyi ve Sudan halkının bir kısmını dışlayan bir çözümü reddettiğini söyleyen Burhan, “Ülke 3 aydır hükümetsiz ve bu, yabancı istihbaratçılar ve elçiliklerin müdahalesinin önünü açıyor” iddiasında bulundu.

Abdulfettah el Burhan, “ÖDBG ile müzakereleri memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak çözümde hiçbir Sudanlı tarafın dışlanmaması gerekiyor. Onları yarından daha kısa bir süre içinde müzakereleri başlatmaya çağırıyoruz. Müzakere sürecini aksatan bazı müdahaleler ve çıkar sağlamak için bir rekabet söz konusu. Konseyin herhangi bir tarafla müzakere için bir şartı bulunmuyor, ancak Sudan'ın karanlığa sürüklenmesine de müsaade etmez” dedi.

Ülkede yaşanan darbe sonrası Suudi Arabistan ve Arap Birliği Sudan Askeri Geçiş Konseyi’ne destek açıklaması yapmıştı.

Bazı diplomatik kaynaklar ise Etiyopya'nın Sudan Özel Temsilcisi Mahmud Dirir'in muhalefet ile asker arasındaki dolaylı müzakereleri yeniden başlatmak için bugün Hartum'a geleceğini aktardı.

Sudan'da askerler ve muhalefet arasında arabuluculuk yapmak ve müzakerelerin yeniden başlaması için 7 Haziran'da Hartum'a gelen Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, ilk olarak darbe yönetimi üyeleriyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda, ardından Etiyopya Büyükelçiliği'nde de muhalefet temsilcileriyle bir araya gelmişti.

Ahmed, hem askeri liderler hem de muhalefet temsilcileriyle ayrı ayrı ikişer kez görüşmüştü. (Hartum/AA)

ÖNCEKİ HABER

İBB eliyle “Binali Yıldırım'a oy vermezseniz yardımlarınız kesilir” tehdidi

SONRAKİ HABER

Hindistan'daki selde ölü sayısı 136'ya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa