18 Haziran 2019 13:56
Son Güncellenme Tarihi: 18 Haziran 2019 17:14

ABD'nin yaptırım tehdidi içeren S-400 mektubuna 12 gün sonra yanıt verildi

ABD'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alınmasına ilişkin yaptırım tehdidi içeren mektubuna resmi yanıt mektubu 12 gün sonra gönderildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan | Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın S-400'lerle ilgili yaptırım tehdidi içeren mektubuna 12 gün sonra resmi yanıt verildi.

Milli Savunma Bakanlığı, Bakar Hulusi Akar tarafından cevabi mektup gönderildiğini belirterek "Mektupta müttefiklik ruhuna uygun olmayan üslup ve yaklaşımdan duyulan rahatsızlık yeniden vurgulanmış, bilinen görüşlerimiz ve önerilerimiz detaylı olarak aktarılmıştır. Karşılıklı saygı ve dostluğa dayalı bir şekilde diyaloğun sürdürülmesinin ve sorunlara uygun bir çözüm bulunmasına yönelik çalışmalara devam edilmesinin önemi ifade edilmiştir" denildi.

Mektupla ilgili açıklama yapan Akar, "ABD'li muhatabımız tarafından bize gönderilen mektupla alakalı çalışmalarımızı tamamladık ve cevabımızı bugün öğle saatlerinde Amerikan tarafına teslim ettik. Karşılıklı saygı ve iş birliğimizin devam etmesi için üslup ve yaklaşıma hassasiyet gösterilmesinin gerektiğini daha önce de çeşitli şekillerde belirtmiştik. Biz müttefiklik ruhuna uygun hareket edilmesinden yanayız ve bu konuya azami hassasiyet gösteriyoruz" dedi.

Akar, "(Türkiye ve ABD) Birbirimize saygılı ve iş birliğimizi destekleyici olduğumuz sürece herhangi bir rahatsızlığa, olumsuzluğa neden olmadan ülkelerimizle, silahlı kuvvetlerimizle alakalı konuları rahatlıkla görüşebiliriz, görüşmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, önceki gün Rusya'dan alınan S-400 füze savunma sisteminin temmuz ayı başında Türkiye'ye geleceğini yinelemişti.

ABD'NİN YAPTIRIM TEHDİTLERİ ARASINDA NELER VAR?

ABD'nin mektubunda, S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmemesi durumunda Türkiye'nin 31 Temmuz 2019 itibariyle dünyanın en gelişmiş savaş uçağı olarak tanımlanan F-35 projesinden çıkarılacağı belirtiliyordu.

Mektupta Arizona'daki Luke Üssü'nde bulunan Türkiyeli pilotların ve diğer askeri personelin eğitim sürecini tamamlamalarının ardından ABD'den ayrılacakları, Türkiye'den eğitim için yeni pilot ve askeri personelin kabul edilmeyeceği ve F-35 projesi kapsamında yapılacak üst düzey toplantılara Türkiye'nin davet edilemeyeceği de yer alıyordu.

"S-400'lerin Türkiye'de bulunmasının yaratacağı riskler" nedeniyle başkaca önlemlerin de gündeme gelebileceği mektupta yer alıyor. Shanahan'ın mektubunda buna dair yapılan vurgu esas olarak ABD Kongresi'nin Ağustos 2017'de çıkardığı ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası'na (CAATSA) dayanıyor.

Shanahan ayrıca mektubunda "F-35 gibi platformların güvenliğini tehdit etmesinin yanı sıra, Türkiye'nin S-400 satın alması ülkenizin ABD ile ve NATO içinde işbirliğini güçlendirme ve sürdürme beceresini aksatacak; Türkiye'yi stratejik ve ekonomik olarak Rusya'ya aşırı bağımlı kılacak ve Türkiye'nin çok yetkin savunma sanayiine ve hırslı ekonomik hedeflerine zarar verecektir." dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Demirtaş savunma yapıyor: AKP toplumsal parçalanmaya yol açıyor

SONRAKİ HABER

Yavuz Sultan Selim köprüsü girişinde otobüs kazası: 5 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa