18 Haziran 2019 11:31
Son Güncellenme Tarihi: 18 Haziran 2019 12:11

UEFA'nın eski Başkanı Michel Platini gözaltına alındı

Futboldan men cezası alması sonrası UEFA başkanlığından ayrılan Michel Platini, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Fotoğraf: Piotr Drabik/Flickr(CC BY 2.0)

Paylaş

Yolsuzluk nedeniyle futboldan men cezası alması sonrası 2016'da UEFA başkanlığından ayrılan Michel Platini, 2022 Dünya Kupası'nın Katar'a verilmesi hakkındaki soruşturma kapsamında gözaltına alındı.

Fransa merkezli araştırmacı gazetecilik yapan Mediapart'ın haberine göre Platini, Fransız polisi tarafından salı sabahı Paris'in batısındaki Nanterre'de gözaltına alındı.

63 yaşındaki eski UEFA Başkanı Platini, Lennart Johansson'un yerine 2007'de göreve geldikten sonra 2016'ya kadar görevini sürdürmüştü.

Platini'nin futboldan 4 yıl men edildiği ceza, mart ayında sona ermişti.

KATAR EMİRİYLE YEDİĞİ YEMEK

Platini'nin 2022 Dünya Kupası için Aralık 2010'da yapılan oylamadan 9 gün önce, Katar emiri Şeyh Temim bin Hamed bin Halife es Sani (Şu an PSG'nin de sahibi) ve dönemin Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile yemek yediği, bunun ardından Platini'nin oğlu Laurent'in Katar merkezli bir spor giyim firmasında görevlendirildiği ortaya çıkmıştı. Platini'nin bu toplantı sonrası oyunun yönünü Katar'a çevirdiği iddia edilmişti.

PLATİNİ HAKKINDAKİ DİĞER İDDİALAR

Spor yöneticiliğine Fransa'nın en büyük futbol efsanelerinden biri olarak başlayan Platini'nin itibarı FIFA ve UEFA'daki görevleri sırasında adının karıştığı yolsuzluk haberleriyle büyük yara aldı.

Platini hakkındaki yolsuzluk suçlamalarının en güçlüsü, 2011'de FIFA'nın eski Başkanı Sepp Blatter'den aldığı 2 milyon franklık ödeme nedeniyle gündeme geldi. Platini, bu ödemenin kendisine 1999-2002 arası FIFA’da görev yaptığı dönemdeki kontratı uyarınca yapıldığını iddia etti. Ancak aynı dönemde Platini, Blatter'e karşı FIFA başkanlığına aday olmaya hazırlanıyordu ve adaylığını, 9 yıl gecikmeli bu ödeme sonrası çektiğinin ortaya çıkması Platini hakkındaki kara bulutları çoğalttı.

2015'te yaşanan bu gelişmeler sonrası Platini, FIFA başkan adaylığı hayallerini bir kez daha rafa kaldırdığı gibi futboldan 6 yıl men cezası aldı. Platini, cezası Spor Tahkim Mahkemesinde 4 yıla indirildikten sonra 2016'da UEFA'daki görevinden ayrıldı.

Platini'nin adı ayrıca 2015 Yunanistan futbol skandalında, 2016'da Panama Belgeleri'nde ve Organizasyon Komitesi Başkanı olduğu 1998 Dünya Kupası'nda Fransa ile Brezilya'nın finale kadar birbirleriyle karşılaşmalarını engelleyecek bir fikstür belirlenmesinde rol oynadığı iddiasıyla gündeme geldi. (SPOR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Yıldırım’ın seçmene gönderdiği 10 milyon mektubun parasını kim ödedi?

SONRAKİ HABER

Altanlar davasında yeniden yargılama 8 Ekim’de

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa