17 Haziran 2019 19:13
Son Güncellenme Tarihi: 18 Haziran 2019 08:08

Mısır’ın devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi mahkeme salonunda öldü

Mısır’ın 2013 yılında askeri darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, mahkeme salonunda yaşamını yitirdi.

Muhammed Mursi | Fotoğraf: Dursun Aydemir/AA

Paylaş

Mısır Devlet Televizyonu, 2013'teki askeri darbeyle devrilen eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin mahkeme salonunda geçirdiği baygınlığın ardından hayatını kaybettiğini duyurdu. Mursi'nin cenazesinin aile mezarlığına defnedilmesi yönündeki talep Mısır makamlarınca reddedildi. Muhammed Mursi, yoğun güvenlik önlemleri altında ailesi ve avukatlarının eşliğinde Kahire'nin doğusunda yerel saatle 05.00'te defnedildi.

Ülkeyi 30 yıl boyunca yöneten Hüsnü Mübarek’in halk ayaklanması sonrası devrilmesinin ardından düzenlenen ilk seçimlerle 2012’de cumhurbaşkanlığına getirilen Mursi çok sayıda davada yargılanmış ve “terör suçlarından” ömür boyu hapse mahkum edilmişti. Mursi hakkında verilen idam kararı ise bozulmuştu.

2012’de göreve geldikten sonra halkın Mübarek’e karşı ayaklanmasına neden olan baskıcı rejimi bu kez Müslüman Kardeşler adına sürdürmekle suçlanan ve kısa sürede kendisi de kitlesel eylemlerle karşılaşan Mursi, ordunun halk hareketini bertaraf eden darbesiyle koltuktan indirilmiş ve tutuklanmıştı.

MISIR'DA ALARM DURUMU İLAN EDİLDİ

Mısır İçişleri Bakanlığı, Muhammed Mursi'nin ölümünün ardından ülkede alarm durumu ilan etti.

İçişleri Bakanlığı, planlamalarını kapsamlı bir şekilde gözden geçirmeye, ülke genelinde sabit ve mobil binlerce güvenlik devriyesi konuşlandırmaya başladı. Subay ve emniyet görevlilerinin izinlerini de iptal eden bakanlık, kamu ve özel kuruluşlar ile kiliseler ve otellere yönelik güvenlik önlemlerini artırdı.

Bakanlık ayrıca, yollarda sıkı emniyet tedbirlerinin alınması, meydanlardaki güvenlik görevlilerinin artırılması ve "terörist" unsurlara karşı önleyici operasyonların gerçekleştirilmesini kapsayan "C" planını devreye soktu.

Muhammed Mursi'nin ölüm haberinin ardından en büyük oğlu Ahmed, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, "Babam! Allah'ın huzurunda buluşacağız" ifadelerini kullandı.

Mursi'nin cenazesinin aile mezarlığına defnedilmesi yönündeki talep ise Mısır makamlarınca reddedildi.

Avukatı Abdulmunim Abdulmaksud, Mursi'nin naaşının nereye götürüldüğüne dair bilgilerinin olmadığını belirtti. Abdulmaksud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Mursi, mahkeme salonundan sedye ile taşındı, naaşının nereye götürüldüğünü bilmiyoruz." dedi.

Mursi'nin avukatı, ölüm sonrası prosedürleri takip ettiklerini dile getirdi.

Mısır yönetimine yakın El-Yevm es-Sabi gazetesi ise Mursi'nin naaşının gerekli işlemler için hastaneye sevk edildiğini aktardı.

Avukatı, Muhammed Mursi'nin ölmeden önce "Ülkemin güvenliği ve selameti için benimle mezara gidecek sırlarım var" dediğini söyledi.

DEFNEDİLDİ

Muhammed Mursi, yoğun güvenlik önlemleri altında ailesi ve avukatlarının eşliğinde Kahire'nin doğusunda yerel saatle 05.00'te defnedildi

DİYANET: MURSİ İÇİN GIYABİ CENAZE NAMAZI KILINACAK

Diyanet İşleri Başkanlığı, Mursi'nin ölümü nedeniyle yarın (18 Haziran) yurt genelindeki merkezi camilerde gıyabi cenaze namazı kılınacağını duyurdu.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş tarafından, Mursi için yurt genelindeki tüm il ve ilçe müftülüklerine, gıyabi cenaze namazı kıldırılması için yazı gönderildi. Gıyabi cenaze namazı, yarın yurt genelindeki tüm merkezi camilerde öğle namazını müteakip kılınacak. Erbaş, Hacı Bayram Camisi'ndeki gıyabi cenaze namazını bizzat kıldıracak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ŞEHİT MURSİ'YE RAHMET DİLİYORUM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mursi'nin hayatını kaybetmesine ilişkin "Mursi kardeşimize, şehidimize, Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

Erdoğan ayrıca Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Mısır'ın demokratik seçimle göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı, kardeşim Muhammed Mursi'nin vefat ettiği haberini teessürle öğrendim. Tarihin en büyük demokrasi mücadelelerinden birini veren Şehit Muhammed Mursi'ye Allah'tan rahmet diliyorum" ifadelerini kullandı.

(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ameliyat oldu

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de ağaç katliamına ve siyanürle maden aramaya tepki büyüyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa