17 Haziran 2019 12:09

Saklı Haç Belgeselinin ilk gösterimi yapıldı: Yüzleşme ve özeleştiri

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde yaşayan 1915 sonrası Müslümanlaştırılmış Ermenilerin hikayelerini anlatan Saklı Haç belgeselinin ilk gösterimi gerçekleştirildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Diyarbakır’ın Eğil ilçesinde yaşayan 1915 sonrası Müslümanlaştırılmış Ermenilerin hikayelerini anlatan Saklı Haç belgeselinin ilk gösterimi Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Yüzlerce kişinin katıldığı belgesel öncesi Türkçe, Ermenice, Kürtçe müzik dinletisi yapıldı.

Gösteriminin ardından belgeselin yönetmenleri Serhat Temel ve Altan Sancar’la kısa bir söyleşi gerçekleştirildi. Bu çalışmayla bir yüzleşmeye çabasına giriştiklerini söyleyen Temel, “Özür dilemek meselenin üstünü örtmektir. Gerçekten bir hata, ayıp varsa bununla yüzleşmek gerekiyor. Hem kendi adıma hem Altan adına rahatlıkla söyleyebilirim ki bu belgesel bizim için yüzleşme ve bir özeleştiridir” ifadelerini kullandı.

1915 Ermeni Soykırımı’yla yüzleştiğimizde bu topraklarda yaşayan insanlar için daha güzel bir hayatın olacağını söyleyen Sancar, “Bu topraklarda son yüzyılın bütün kötülükleri 1915’te başladı. Biz 1915 ile yüzleşirsek, bunun gerçekliliğini toplumlara aktarabilirsek, bunun üzerine gidebilirsek o zaman bir şeyler değişecek. Sadece Ermeniler için değil, bu topraklarda yaşayan ötekileştirilen bütün kimlikler için güzel bir hayat söz konusu olacak.” dedi. (Diyarbakır/EVRENSEL) 

 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hafta boyunca 5 ilde sağanak etkili olacak

SONRAKİ HABER

İnşaat sektöründe alarm: Konut satışları mayısta yıllık yüzde 31.3 düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...