16 Haziran 2019 16:24
Son Güncellenme Tarihi: 16 Haziran 2019 18:18

Erdoğan: S-400’ler temmuzun ilk yarısında gelecek

Tacikistan dönüşü uçakta açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan S-400'lerin temmuzun ilk yarısında geleceğini açıkladı.

Fotoğraf: Cumhurbaşkanlığı / Cem Öksüz | AA

Paylaş

Tacikistan dönüşü uçakta açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, S-400 krizi ile ilgili "İmzayı atmışız, burası kasaba devleti değil. Tükürdüğümüzü yalamak devlet terbiyesine uymaz" dedi. Erdoğan S-400'lerin temmuzun ilk yarısında geleceğini açıkladı.

Habertürk’te yer alan habere göre, Erdoğan, "ABD’den S-400 konusunda gelen mektuba Türkiye ne zaman yanıt verecek?, Nasıl bir mesaj verilecek?, Yaptırım meselesi nasıl aşılacak?, Trump ile görüşmeniz mi belirleyici olacak?, F-35’den Türkiye’nin vazgeçmesi mümkün mü?" sorularına şu yanıtları verdi:

"Milli Savunma Bakanlığımız o mektuba karşı bir mektup konusunda çalışmasını sürdürüyor. Çok kısa zamanda, belki de bu hafta içerisinde cevabi mektup gönderilecektir. Çerçevesi içeriği belirlenmiş vaziyette. Diğer konuya gelince, bu konuda kararımız nettir. S-400’den taviz vermeyeceğiz. Her zaman söylüyorum; burası kasaba devleti değil, burası Türkiye Cumhuriyeti. İmzayı atmışız, her şeyi bitirmişiz. Karşı taraftan Rusya, bize vereceği kredide her türlü kolaylığı göstermiş ve gerçekten uluslararası piyasada olmayan faiz yüzdeleriyle bize bir kredi vermiş. Şimdi burada tükürdüğümüzü yalarsak devlet terbiyemize uymaz, benim de devlet adamlığıma uymaz. Böyle bir şeyi yapamayız. F-35 konusunda da söyleyeceğim şeyler aynı. Üzerimize düşeni hep yaptık. Ödemelerse, taksitlerimizi tıkır tıkır ödüyoruz. Şu ana kadar 1 milyar 250 milyon dolar ödeme yaptık. Biz görevimizi yerine getirirken, karşımızdaki de görevini yerine getirecek. F-35’lerden 4 tanesini teslim aldık. Bunlar şu anda Arizona’da. Generalimizi gönderdik, pilotlar orada, eğitimleri aldılar. Ama uçakları göndermeye gelince bu noktada maalesef bize yanlış yapıyorlar. Bu konuları ben Sayın Trump ile görüştüğüm zaman bakıyorum ki o farklı konuşuyor. Bunlara gelince bunlar da farklı davranıyor. Bu tür şeyleri yapmak doğru değil. Belli bir yere kadar sabredeceğiz." 

ERDOĞAN'DAN FRANSA'YA KIBRIS AÇIKLAMASI: BİZ GARANTÖRÜZ, SEN NESİN?

Erdoğan İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu’ndaki konuşmasında ise Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un "Türkiye, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesindeki yasadışı faaliyetine son vermeli" açıklamalarına da "Biz Kıbrıs'ta garantörüz, Yunanistan garantör, İngiltere garantör; peki sen nesin?" diye yanıt verdi. İhracatçılara aktarılacak kaynak ve vergi indirimlerini açıklayan Erdoğan, “İhracatçılar döviz satın alırken kambiyo vergisi ödemeyecek” dedi.

Erdoğan’ın İhracatçılar Meclisi Genel Kurulu’ndaki konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

"(Kıbrıs açıklaması) Fransa Cumhurbaşkanı bizim bu aralardan çekilmemizi istiyor. Biz buralara kıyıdaşız. Biz Kıbrıs’ta garantörüz. Yunanistan garantör, İngiltere garantör. Peki sen nesin? Total şirketi adına sen böyle bir açıklama yapıyorsan, vekâletini göster. Demek ki cumhurbaşkanlığını bırakmış avukatlığa başlamışsın."

"Talimat vermişler, tutuklatacaklarmış o gemilerdeki personeli, avucunuzu yalarsınız."

"İHRACATÇILAR DÖVİZ ALIRKEN KAMBİYO VERGİSİ ÖDEMEYECEK"

"Geçen yıl 1 milyar doların üzerinde ihracat yapan şirket sayımız 10’dan 13’e çıktı."

“Mayıs ayı itibariyle ihracatımız 171,4 milyar dolara çıktı."

“Kurdaki yükseliş, finans sektöründe sıkıntıya yol açarken ihracatçımız için çok büyük imkanları beraberinde getiriyor."

"İhracatçılarımızı desteklemek için geçen yıl 2 milyar lira, bu yıl 3.1 milyar lira kaynak ayırdık."

“Sanayi sicil belgesi sahipleri ve ihracatçı birliği üyelerine yapılacak döviz satımlarına muafiyet getiriyoruz."

"Yarın yayınlayacağımız kararnameyle birlikte, artık ihracatçılarımız döviz alırken binde 1'lik Kambiyo vergisi ödemeyecek." (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

OHAL'le ihraç edilen yaşamlar: İnsanlar bize selam vermekten bile korkuyor

SONRAKİ HABER

Yerine kayyum atanmasını eleştiren HDP’li Mehmet Zırığ’a yeni soruşturma

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa