16 Haziran 2019 16:07
Son Güncellenme Tarihi: 16 Haziran 2019 16:21

Çocukları istismara uğrayan anne: Sesimizi çıkarmazsak bu olaylar devam edecek

Adana'da çocukları aynı apartmandaki akrabasının cinsel istismarına maruz bırakılan anne, eşinden destek alamasa da Adana Kadın Platformunun dayanışmasıyla mücadelesini sürdürüyor.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

Aile içerisinde çocuğa yönelik cinsel istismar vakalarının birçoğunun üstü, olay yargıya hiç yansımadan akrabalar tarafından örtülmeye çalışılıyor. 8 ay önce iki çocuğa yönelik gerçekleşen cinsel istismar da annenin çabaları olmasa sümen altı edilecekti. İki kız çocuğu aynı apartmanda yaşayan akraba çocuğu tarafından istismara maruz bırakılan anne G.D., istismarın akraba ilişkileriyle örtülmek istenmesine karşı Adana Kadın Platformunun dayanışmasıyla apartmandan taşındı ve çocukları için mücadele ediyor.

Anne G.D., eşinin ve eşinin ailesinin engellemelerine rağmen suç duyurusunda bulunarak cinsel istismar zanlısının tutuklanmasını sağladı. Kadınlar susarsa bu olayların artacağını ifade eden G.D. “Ben gereken cezanın verilmesini istiyorum. Sesimiz çıkmazsa her şey daha kötü olacak. Bu olaylar devam edecek” dedi. Adana Kadın Platformundan Sevil Aracı da çocuklara sahip çıkmak için davayı takip edeceklerini söyledi.

"SÜREKLİ YANILTILDIM"

5 yaşındaki kızı, halasının oğlu olan E.C.’nin kendisine cinsel istismarda bulunduğunu anlattıktan sonra 11 yaşındaki kızının da cinsel istismara uğradığını anlatması üzerine anne G.D. kızının olayı anlatmasının üzerinden 7 ay geçtikten sonra şikayette bulundu. Bu gecikmenin eşinin kendisini oyalamasından kaynaklandığını anlatan G.D., eşinin ailesinin ise “E.C. böyle bir şey yapmaz” diyerek olayı kabul etmediklerini söyledi. Eşinin ve ailesinin kendisini yanlış bilgilendirdiğini anlatan anne G.D., bu sırada Adana Kadın Platformundan bir avukatla görüştüğünü ve çocuğun elinden alınması gibi bir şeyin söz konusu olmadığını öğrendiğini anlatarak “Bu noktadan sonra şikayette bulunmak için eşime ısrarcı oldum” dedi.  

BABA ŞİKAYETİNİ GERİ ÇEKTİ

Tüm ısrarlarına rağmen eşi şikayetçi olmayınca G.D. evden çocuklarıyla birlikte ayrılarak şikayette bulunduğunu söyleyerek “Evden ayrılırken de eşimin ailesinin saldırısına uğradım Eşim ise hâlâ yanımızda değil. Ailesi ile birlikte kalıyor. Ben şikayette bulunduktan sonra polislere numarasını ve iş adresini verdim. Gidip şikayetçi olmak zorunda kaldı. Ama daha sonra ‘eşimin psikolojik sorunları var. Beni de etkiledi’ diyerek şikayetinden vazgeçti” diye konuştu.  

“Bir baba çocuğunu neden savunamaz? Neye dayanarak beni durdurmaya çalıştı? Buna anlam veremedim” diyerek eşine kızan anne G.D., “Eşim ve ailesi ‘çocuklara bunları annesi söyletiyor’ dedi. O yaşta bir çocuğun böyle bir şeyi yaşamadan anlatamayacağını öğrendim. Bu devletin pedagogu, savcısı bilmiyor mu bunu? Neden tutuklu yargılanıyor o istismar sanığı?” diye tepki gösterdi.

ARACI: ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Davayı takip eden Adana Kadın Platformundan Avukat Sevil Aracı, çocuğa yönelik cinsel istismar olaylarının artış gösterdiğine dikkat çekerek “Maalesef devletin aldığı önemler, uygulanan cezalar yeterli değil. Çocuklarımıza sahip çıkmak için elimizden geleni yapacağız” dedi. Çocuklar, her şeye ayıp gözüyle bakılarak, üstü örtülmeye çalışılarak yetiştirildiğinde bu tür olayların artacağını dile getiren Aracı, “Çocuklara, gençlere eğitim sistemi içerisinde istismarın insanlık onuruna yakışmayan bir davranış olduğunu anlatmak gerekiyor” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'nin Rusya'nın elektrik şebekesine dijital saldırıları artırdığı iddiası

SONRAKİ HABER

Balıkesir'de yangınlarla gündeme gelen OSB için uyarı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa