15 Haziran 2019 21:31

Nâzım Hikmet’in diğer dillerdeki kitapları sergileniyor

Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından düzenlenen “Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde” sergisi bomontiada alt’ta izleyicilerle buluşuyor.

Fotoğraf: Salih Şeref/AA

Paylaş

Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından düzenlenen “Nâzım Hikmet’in Ellerinin İzinde” sergisi bomontiada alt’ta izleyicilerle buluşuyor. Sergi, ölümsüz şairin sağlığında 40’a yakın dilde yayımlanmış, Brezilya’dan Japonya’ya, Sovyetler Birliği’nden Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar dünyanın pek çok ülkesinden bir araya getirilmiş kitapları içeriyor. Küratörlüğünü M. Melih Güneş’in, tasarımını Aykut Genç’in yaptığı sergi, Nâzım Hikmet’in doğumunun 117. yıl dönümü için bir kutlama niteliği de taşıyor. 

Geniş kapsamlı bir araştırma sonunda toplanan yüzlerce kitabın arasında, Almanya’da 20, Küba’da 10, Fransa’da 20, Çin’de 100 adet basılmış özel ve nadir kitaplar yer alıyor. İtalya’da yayımlanan bir kitap için Abidin Dino’nun yaptığı illüstrasyonlar ve Ara Güler’in şairin Moskova’daki çalışma odasında çektiği imzalı fotoğraflar İstanbul’da ilk kez sergileniyor.

Nâzım Hikmet’in Moskova’daki evinden, 55 yıldır korunan çalışma odasından getirilen kendi kitapları ve daktilosu, serginin en önemli parçaları arasında yer alıyor. M. Melih Güneş’in, geri gitmemek üzere Türkiye’ye getirdiği bu kitaplar, edebi değerleri nedeniyle, şairin geride bıraktığı mirasının en önemli parçalarını oluşturuyor. Kitaplar içinde Nâzım Hikmet’in bilinmeyen, Türkiye’deki külliyatında bulunmayan pek çok eseri de yer alıyor. Sergi 23 Ağustos’a kadar görülebilir. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Özgür Gelecek Gazetesi’nin üç muhabiri gözaltında

SONRAKİ HABER

AB Komisyonunun yeni başkanı Ursula von der Leyen oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa