14 Haziran 2019 22:11

KHK’yle ihraç edilenler 23 Haziran’da sandık kurulunda görev alacak

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu: 23 Haziran İstanbul seçimlerinde KHK’yle ihraç edilen kişiler ilçe seçim kurullarında görevlendirildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kanun Hükmünde Kararname’yle (KHK) ihraç edilen kişilerin, 23 Haziran seçimleri için Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından sandık kurulunda görevlendirildiği bilgisini verdi.

Mezopotamya Haber Ajansına konuşan Gergerlioğlu, kendisine bu yönde iki başvuru geldiğini belirtti. Gergerlioğlu, başvurulardan birinin, KHK’yle ihraç edilmiş bir baş komiserin Kartal ilçe seçim kurulunda görevlendirildiği yönünde olduğunu belirterek, “KHK’yle ihraç bir komiser bana bu bilgiyi ulaştırdı ve ‘seçimde bana görev verdiler. Bende şaşırdım. Gidip sorduğumda da evet sen görevlisin dediler’ dedi. Kendisi şaşırıp gidip sorduğunda Kartal ilçe seçim kurulunda görevli olduğuna dair belgeyi göstermişler” diye konuştu.

‘SEÇİMİ BİR DAHA İPTAL ETMEK İÇİN Mİ YAPIYORLAR?’

YSK’nin seçim kurullarında usulsüzlük olduğu iddiasıyla İstanbul seçimlerini iptal ettiğini hatırlatan Gergerlioğlu, “Seçimi bir daha iptal etmek için mi bunu yapıyorlar. Akıllara bu soru da geliyor. AKP YSK’ye başvuruyor diyor ki KHK’liler oy da kullanmasın. Bu adamlar yemesin, içmesin, yok olsunlar anlayışıyla müracaat ettiler. Bu konuda KHK’linin yakını sandık kurulu başkanı olmuş diye seçimi iptal eden YSK şuanda KHK’liye sandık kurulu başkanlığı isteği gönderiyor. Bu ne kadar hukuk dışı bir devlette yaşadığımızı gösteren son örnek. Bunlar bizim elimizde belge olarak var. Maalesef bu hadiseler oluyor” diye belirtti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

270 bin 548 kişi TOKİ’ye borçlu

SONRAKİ HABER

Yurt dışından getirilen cep telefonu için harç tutarı 1500 liraya yükseltildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa