14 Haziran 2019 18:33

İzmir Barosundan "rıza kavramı" çalıştayı

İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu, "Cinsel suçlarda rıza kavramı, mağdur hakları" konulu çalıştay düzenledi. İki gün süren çalıştayda çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eda AKTAŞ
İzmir

İzmir Barosu Kadın Hakları Komisyonu "Cinsel suçlarda rıza kavramı, mağdur hakları" konulu çalıştay düzenledi.

İzmir Barosu Konferans Salonunda gerçekleştirilen çalıştayda, "Cinsel şiddette rıza kavramı, cinsel şiddet kriz merkezleri", "İstanbul sözleşmesi ve mağdur hakları", "Ceza Mahkemesi ve cinsel şiddet" , "Cinsel suçlarda cezasızlık", "Cinsel şiddete uğrayan bireylerin adli tıp muayenesi ve değerlendirme", " Cinsel travmaya maruz bırakılan bireyin ruh sağlığı muayenesi" konulu oturumlar yapıldı.

Çalıştayın ikinci gününde ise, "Mağdur haklarının ulusal ve uluslararası sözleşmeler kapsamında değerlendirilmesi" , "Yargıtay kararları çerçevesinde rıza kavramına bakış", "Rıza kavramına farklı yaklaşımlar" konularında atölyeler düzenlenecek.

Çalıştaya ilişkin gazetemize bilgi veren Avukat Arzu Hazel, "Cinsel suçlar söz konusu olduğunda çoğunlukla yargıda tartışılan husus mağdurun rızasının olup olmadığı oluyor. Çünkü sanıklar savunmalarında mağdurların kendi rızaları dahilinde bir takım eylemleri gerçekleştirdiklerini iddia ediyor. Bu yüzden yargılama tamamen mağdurun rızası üzerine yoğunlaşıyor. Bu aslında olması gereken bir şey. Yani bir cinsel ilişkinin rızaya dayalı olup olmama hususu kadının ne istediği ile ölçülmesi gerekiyor" dedi.

"YENİ BİR BAKIŞ AÇISI GELİŞTİRMEK İÇİN BİR ARAYA GELDİK"

Burada sorun olan şeyin mağdurun rızasının varlığını tartışırken direnmiş olup olmamasının koşulunun aranması olduğunu belirten Hazel, "Bu aslında cinsiyetler arası eşitsizliğin yok sayılması anlamına geliyor. Cinsel ilişkide rızası olmayan taraf karşı çıksın, dirensin, bağırsın,  gerekirse öldürülmeyi göze alsın. Çünkü çoğunlukla biliyoruz ki karşı çıkıldığında öldürülmeye kadar varan sonuçlar olabiliyor. Aynı zamanda bu karşı çıkma toplumsal cinsiyet kalıplarından kaynaklı çoğunlukla mümkün olmuyor. Bu yüzden yargılama sırasındaki direnme koşulu, özellikle fiziksel direnme koşulu, kadınların aleyhine yorumlanmasına ve sonuçta beraat kararlarının çıkmasına neden oluyor" diye konuştu.

Bir başka problemin ise yargılama sırasında aşamalı rızanın kabul edilmemesi olduğunu ifade eden Hazel, "Aslında bunların eleştirisini yaparak yeni bir bakış açısı geliştirme, bu konuda neler yapabilirizi araştırma konusunda bir araya geldik. Mağdur avukatlığı yaparken nasıl daha iyi bir savunma yapabiliriz konusunda tartışmalarımız gerçekleşecek" dedi.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Yargılanmayacaklarını bildikleri için insan hakları gözetmiyorlar'

SONRAKİ HABER

Milletvekilleri Sertel ve Çakırözer: Basın kartlarını basın meslek örgütleri vermeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...