14 Haziran 2019 14:26
Son Güncellenme Tarihi: 17 Haziran 2019 17:12

Kayyum müdür olarak atanan polisin cinsel saldırısını "basit"e aldılar

Mardin Büyükşehir Belediyesinde çalışanlara cinsel saldırıda bulunan ve fuhşa sürüklemeye çalışan kayyum müdür hakkında hazırlanan iddianamede suç "basit cinsel saldırı" olarak yer aldı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Kayyum döneminde Mardin Büyükşehir Belediyesinde müdür olarak görevlendirilen Polis Memuru Ercan Uysaler’in bir kadın çalışanı "kadroya almak" karşılığında fuhşa zorlamasına ilişkin iddianame hazırlandı. Savcılık, mağdurların şikayetleri ve anlatımlarına rağmen Uysaler’in “basit cinsel saldırı” suçuyla yargılanmasını istedi.

AÇIĞA ALINDI

Ayrıca Mezopotamya Haber Ajansında yer alan bilgiye göre Polis Memuru Ercan Uysaler'in açığa alındığı ve “Kesin ihraç” talebiyle disipline sevk edilerek hakkındaki kesin kararın yargılama sonucuna göre belirleneceği öğrenildi.

Mezopotamya Ajansı’ının haberine göre, İçişleri Bakanlığı tarafından 2016 yılının kasım ayında Mardin Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Mustafa Yaman tarafından belediyenin iştiraki olan Kent AŞ’ye müdür olarak atanan Ercan Uysaler, kadın çalışan D.S.’yi fuhşa zorlamasının ortaya çıkmasının ardından açığa alındı.  

SORU ÖNERGESİ VERİLMİŞTİ

Konuyu bir soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan HDP Grup Başkan vekili Fatma Kurtulan Cumhurbaşkanı Yarımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması talebiyle, “Sosyal medyaya yansıyan ses kayıtları doğru mudur?”, “Kent AŞ’ye müdür olarak atanan ve polis olan Ercan Uysaler hakkında taciz ve fuhşa zorlama iddiasıyla başlatılmış soruşturma var mıdır?”, “Polis olan Ercan Uysaler’in Kent AŞ’ye müdür olarak atanmasının gerekçesi ve yasal dayanağı nedir?” sorularını sormuştu. Kurtalan’ın bu soruları iletmesinin nedeni, Gazeteci Sedat Sur’un sosyal medya hesabından paylaştığı ses kayıtlarıydı.  

Mardin Emniyet Müdürlüğü de konuya dair yaptığı yazılı açıklamada, soruşturma başlatıldığı belirtmişti.

KADIN ÇALIŞANLARI FUHŞA ZORLADI

Kayyum döneminde Mardin Büyükşehir Belediyesinin iştiraki olan Kent AŞ.'ye geçici görevlendirme ile İnsan Kaynakları Müdürü olarak atanan polis memuru Ercan Uysaler'in (47), kadroya alma karşılığında kadın çalışan D.S.'yi fuhuşa sürüklemeye çalıştığı bir süre önce ortaya çıkmıştı. D.S, bunun üzerine polis Uysaler hakkında şikayette bulunmuş, ancak kimi nedenlerden dolayı şikayetini geri çekmişti. Mardin'deki kadın örgütleri de polis memuru hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Mezopotamya Ajansından Ahmet Kanbal'ın haberine göre, D.S'nin şikayeti sonrası soruşturmayı devam ettiren Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı, olaya ilişkin iddianame hazırladı. Başsavcılığın, "basit cinsel saldırı" suçlamasıyla hazırladığı iddianameyi kabul eden Mardin 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi, 3 Ekim 2019 tarihine duruşma günü verdi.

D.S. CİNSEL SALDIRIYI ANLATTI

İddianamenin detaylarında kadın çalışan D.S'nin ifadelerine yer verildi. D.S, ifadesinde Polis Memuru Ercan Uysaler’in kendisini sürekli mesaiye bırakmaya çalıştığını ve mesaiye kaldığında kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu kaydetti. D.S, Uysaler'e işaret ettiği ifadesinin bazı bölümlerinde şunları aktardı: Beni daimi kadrolu işe almak istediğini, benim de bunun karşılığında ne kadar ödün verebileceğimi sordu. Daha sonra beni işe aldırırsa 3 bin TL maaş alacağımı, kendisinin de bin-2 bin TL bana yardımda bulunacağını, bana hediyeler alacağını... söyledi.

Uysaler’in teklifini reddetmesine rağmen kendisine cinsel saldırıda bulunmak istediğini de aktaran D.S, odadan kaçarak kurtulduğunu ekledi.  

D.S'nin şikayeti sonrası Uysaler'den alınan ifade de iddianamede yer aldı. Uysaler, ses kayıtları ile oynandığını iddia ederek, kayıtların kendisine şantaj yapılmak amacıyla hazırlandığını öne sürdü. İfadesinde cinsiyetçi kavramlar kullanan Uysaler, suçlamaları reddetti.

SAVCILIK SUÇU "BASİT"E ALDI!

İddianamenin devamında ise, savcılık Uysaler’in savunmalarında olayı mesai saatlerinde gerçekleşmiş gibi anlattığını ve bu nedenle beyanlarına itibar edilmemesi gerektiğini belirtti. Eylemin cinsel saldırı olduğuna yer veren savcılık, Uysaler’in eyleminin “Yürüttüğü kamu hizmetinin kendisine sağlamış olduğu astlık-üstlük ilişkisinin verdiği yetkiyi kullanarak, birden fazla yaşandığına” dikkat çekti. Savcılık, Uysaler'in savunmasının suçtan kurtulmaya yönelik olduğuna kanaat getirerek, “basit cinsel saldırı” iddiası ile yargılanmasını istedi.

Öte yandan, hazırlanan iddianameye rağmen Uysaler'in halen Mardin Emniyet Müdürlüğüne bağlı olarak bir ilçede çalıştığı belirtildi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

İleri Haber’in Twitter hesabı 'telif' şikayeti üzerine askıya alındı

SONRAKİ HABER

TBMM’de 7 bin 439 soru yanıtsız bırakıldı, araştırma önergeleri kabul edilmedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa