Zonguldak’ta sürgün edilen Öğretmen Murat Durmuş'a destek

Zonguldak Merkez Fener Anadolu Lisesinde görev yapan Edebiyat Öğretmeni Murat Durmuş'un Çankırı’ya sürgün edilmesi, okul önünde yapılan eylemle protesto edildi.

14 Haziran 2019 13:42
Paylaş

Zonguldak Merkez Fener Anadolu Lisesinde edebiyat öğretmeni olarak görev yapan Eğitim Sen üyesi Murat Durmuş’un Çankırı’ya sürgün edilmesi, okul önünde yapılan eylemle protesto edildi. Eyleme Fener Anadolu Lisesi öğretmenlerinin yanı sıra farklı okullardan öğretmenler, öğrenciler, öğrenci velileri ile Zonguldak Demokrasi Platformu ve GMİS temsilcileri de katıldı.

Eylemde konuşan Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, sürgün kararının durdurulmasını isteyerek “Ülke genelinde eğitimde siyasal kadrolaşma organize bir şekilde sürüyor. Özellikle sendikamız üyelerine yönelik çeşitli saldırı ve ihraç, açığa alma, sürgün tehdtileri devam ediyor” dedi.

"BU YANLIŞTAN VAZGEÇİN"

Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olan Murat Durmuş’un İslamiyet öncesi ve sonrası Türk edebiyatı ile ilgili değişiklikleri öğrencilerine anlattığı ve öğrencilerinden karşılaştırmalı yorum beklediği için CİMER’e şikayet edildiğini ve ardından kademe ilerleme cezası aldığını anlatan Yılmaz “Bu da yetmiyormuş gibi bir arkadaşımız sürgün edildi” dedi. Şikayeti gerçekleştirdiği söylenen öğrencilere de seslenen Yılmaz, "Yaptığınız hatadan vazgeçin, bu yanlışın parçası olmayın" diye konuştu. Yetkililere seslenen Yılmaz “Henüz çok geç değildir. Bu suça ortak olmayın. Fener Lisesinin çimentosu olan Murat Durmuş’u okulundan, arkadaşlarından, öğrencilerinden ve Zonguldak’tan koparmayın” dedi.

VALİYE 306 DİLEKÇE VERİLDİ

Açıklama sonrasında Zonguldak Valisi ile görüşen Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, Okul Aile Birliği Başkanı Selahattin Temiz, Zonguldak Demokrasi Platformu Sözcüsü Erdoğan Kaymakçı ile okul öğretmenleri ve öğrencilerden oluşan bir grup, öğrencilerin yarım saat içinde topladığı 306 dilekçeyi Vali Erdoğan Bektaş'a verdi. Heyet, Murat Durmuş hakkında verilen sürgün kararının iptal edilmesini istedi.

OKUL AİLE BİRLİĞİ: KARARI KINIYORUZ

Fener Anadolu Lisesi Okul Aile Birliği Selahattin Temiz, Çankırı'ya sürgün edilen Edebiyat Öğretmeni Murat Durmuş'un öğrencilerin üzerinde çok büyük emeği olduğunu, öğrencilerinin başarısı için canla başla çalıştığını söyleyerek "Çok üzgünüz. Yalan yanlış iftiralarla okulumuzun, Zonguldak'ın çok değerli öğretmeni Murat Durmuş hakkında verilen bu kararı kınıyoruz. Bu yanlıştan acilen dönülmelidir. Öğretmen arkadaşlarla, öğrencilerle birlikte Vali beyle görüşerek kararın durdurulmasını isteyeceğiz" dedi. (Zonguldak/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Aydın'da jeotermal karşıtı halk toplantısına soruşturma açıldı

SONRAKİ HABER

Eski HDP Milletvekili Ferhat Encu tahliye edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...