13 Haziran 2019 17:47

Vatandaş boğazından kesti: Peynir, süt, üretimi azaldı

TÜİK verilerine göre, Nisan’da süt ve süt ürünleri üretimi önceli yıla göre azaldı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

TÜİK süt ve süt ürünleri verilerini açıkladı. Toplanan inek sütü miktarı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,7 azaldı.

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 138 bin 731 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.3 azalış gösterdi.

İnek peyniri üretimi 59 bin 612 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.2 azaldı. Koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 4 bin 13 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 17.9 azaldı.

Yoğurt üretimi 99 bin 309 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1.7 azaldı. Ayran üretimi ise 61 bin 430 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.6 azalış gösterdi.

Nisan ayında ticari süt işletmeleri tarafından toplanan inek sütü yağ oranı ortalama yüzde 3.5, protein oranı ise ortalama yüzde 3.2 olarak tespit edildi.

Bir yandan üretim maliyetleri vurduğu, diğer yandan iç ve dış talep koşullarındaki kötüleşmenin etkilediği gıda sektörlerinden biri de tavuk eti üretimi. Tavuk eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.5 azaldı. Nisan ayında hindi eti üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23.7 azaldı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Ayhan Barut: Üretim maliyeti yükseliyor, çiftçinin ürünü değer bulmuyor

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa