12 Haziran 2019 11:44
Son Güncellenme Tarihi: 12 Haziran 2019 18:44

Türkiye'den ABD'nin sert mektubuna ilişkin ilk yorum: Üslup uygun değil

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan’ın sert mektubu hakkındaki ilk açıklamasını 6 gün sonra yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Vekili Patrick Shanahan | Fotoğraf: DHA

Paylaş

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan’ın, 6 Haziran günü Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a gönderdiği sert mektup hakkındaki ilk açıklama 6 gün sonra geldi. Akar, Shanahan ile yarın telefonda görüşeceğini, ay sonunda ise Brüksel'de bir araya gelmeyi planladıklarını belirterek, Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin "Üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz." dedi.

Shanahan’ın, Türk pilotlarının eğitimlerinin durdurulması dahil Türkiye’nin F-35 programına katılımına ilişkin 31 Temmuz itibariyle atılacak bir dizi adımı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a ilettiği mektup kamuoyunda "ABD'nin tehdit mektubu" olarak yorumlanmıştı. Türkiye'den mektuba uzun süre yanıt verilmemesi de eleştirilmişti.

7. Azerbaycan- Gürcistan-Türkiye Savunma Bakanları Üçlü Toplantısı'na katılmak üzere Gebele kentine gelen Akar, toplantının yapılacağı Haydar Aliyev Kongre Merkezi'ne gelişinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Akar, Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin soru üzerine, şu yanıtı verdi:

"Bilindiği gibi ABD Savunma Bakan Vekili'nden bir mektup aldım. Üslubuyla ilgili kamuoyunun da hassasiyetle durduğu gibi biz de hassasiyetle durmaktayız. Mektupta, mevcut sorunlara stratejik ortaklık çerçevesinde ve kapsamlı güvenlik iş birliğini muhafaza edecek şekilde bir çözüm bulunması yönünde beklenti dile getirilmekte ve görüşmelere devam edilmesinin önemi ifade edilmekte ise de üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördük. Buna göre gerekli çalışmaları yapıyor, gerekli cevabı hazırlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu cevabı kendilerine vereceğiz. Bu konuda ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonlarımız sürmektedir. Ayrıca bu ayın sonunda Brüksel'de NATO Savunma Bakanları Toplantısı var. Orada da ABD Savunma Bakan Vekili ile bir araya geleceğiz."

Temasların devam ettiğini söyleyen Akar, şöyle konuştu:

"Yarın ABD Savunma Bakan Vekili ile bir telefon görüşmemiz olacak. Bu telefon görüşmesinde ve diğer temaslarımızda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin, TSK'nin bilinen görüşlerini, taleplerini tekrar tekrar masaya koyduk, koymaya devam edeceğiz. Yapacağımız temaslarda da ister mektup ister karşılıklı görüşme olsun bütün konular masada ve bilinen görüşlerimizi orada açık ve net bir şekilde ifade etmeye, ortaya koymaya, taleplerimizi belirtmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da aynı tutum ve davranış içinde olmayı sürdüreceğiz. Tabii burada stratejik ortaklıktan, müttefiklikten bahsediliyor. Onun ruhuna uygun hareket edilmesi için beklentimizi de ifade ettik, etmeye devam edeceğiz. Biz bugüne kadar NATO konusunda, ABD ile olan taahhütlerimiz konusunda herhangi bir aksaklığa meydan vermeden sorumluluklarımızın tamamını eksiksiz, aksaksız yerine getirdik. Bugüne kadar bu konularda hiçbir şikayet söz konusu değil. Dolayısıyla muhataplarımızın da benzer şekilde bizlere olan taahhütlerini, sorumluluklarını yerine getirmelerini bekliyoruz."

BEYAZ SARAY ÜZERİNDE F-35 GÖSTERİSİ

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda’nın resmi ziyareti sırasında Beyaz Saray’ın üzerinde F-35’ler uçurulacağı belirtiliyor. CNN, bunun geçmişte görülmemiş bir durum olduğunu yazdı. Türkiye’nin S-400 alma kararı nedeniyle ABD’yle F-35 ortaklığında kriz yaşadığı bir dönemde, Rusya ile ilişkileri gergin olan Polonya da F-35 uçakları almak istiyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Hasankeyf için açıklama yapmak isteyen gençler darbedilerek gözaltına alındı

SONRAKİ HABER

Arap Koalisyonu: Husiler havalimanına saldırdı, 26 sivil yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...