12 Haziran 2019 11:36

Çorlu tren faciasında yakınlarını kaybedenlerin "Adalet Nöbeti"ne polis saldırdı

Çorlu'da yaşanan ve 25 kişinin yaşamını yitirdiği tren faciasında yakınlarını kaybedenlerin AYM önündeki "Adalet Nöbeti"ne polis, kalkanlar ve biber gazıyla saldırdı, bir kişi yaralandı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Çorlu’da tren kazasında yakınlarını kaybeden ailelerin AYM önünde tutmak istedikleri “Adalet Nöbeti”ne polis saldırdı, bir kişi yaralandı.

Çorlu’da 8 Temmuz 2018 tarihinde, 25 kişinin yaşamını yitirdiği ve yüzlerce kişinin yaralandığı tren faciasına dair açılan davanın ilk duruşması 3 Temmuz’da Çorlu 1’inci Ağır Ceza Mahkemesinde görülmeye başlanacak. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) personeli olan 4 kişinin “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçlamasıyla yargılanmaya başlaması öncesi yakınlarını kaybeden aileler Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde bir araya geldi.

Mezopotamya Haber Ajansında yer alan habere göre, soruşturma sürecinde haklarında takipsizlik kararı verilen kişilerin de yargılanmasını isteyen aileler AYM önünde açıklama yapmak için Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda toplandı. AYM önünde “Adalet Nöbeti” tutmak isteyen aileler ve destek olmak isteyen milletvekillerinin AYM önüne geçmesi polis tarafından engellendi.

"ADALET MÜCADELESİ İÇİN BURADAYIZ"

Faciada yaşamını yitiren 9 yaşındaki Oğuz Arda’nın annesi Mısra Öz Sel, AYM önünde yapmak istedikleri açıklamaya izin verilmemesine tepki gösterdi. Sel, "Sesimi duyması gereken katillere seslenmek istiyorum. Biz evlatlarımızın annelerimizin ve babalarımızın adalet mücadelesi için buradayız. Ben orada açıklamamı yapıp geri dönerim. Ben buraya, parka gelen çocukların yanında açıklama yapmak istemiyorum. O çocuklar benim çocuğumun fotoğrafını gördüğünde 'Arkadaşım' diyor. Ben oraya gidip açıklama yapacağım” dedi.

Açıklama yapmak isteyen ailelerin AYM önüne geçmesine kalkanlarla engel olan polise karşı bir yurttaş AYM önüne koştu. Yaşanan kargaşa sırasında tüm aileler AYM önüne geçerken, polisler biber gazlarıyla ailelere saldırdı. Polisin engellemeleri sırasında sinir krizi geçiren ailelerden bir kişi bayıldı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Norveç’te sağlık çalışanlarının grevi büyüyor

SONRAKİ HABER

Hasankeyf için açıklama yapmak isteyen gençler darbedilerek gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...