12 Haziran 2019 09:55

HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Yürekleri yetiyorsa biz de çıkalım televizyona

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli ile canlı yayına çıkma önerisi getirdi, "Türkiye’de demokrasiyi, yargıyı, Kürt meselesini konuşalım” dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, İBB başkan adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın canlı yayına çıkacak olmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi. Temelli “Biz de bu vesile ile Cumhurbaşkanı ve küçük ortağını eş başkanlar olarak canlı yayına davet edebiliriz. Yürekleri yetiyorsa gelsinler biz de çıkalım televizyona. Türkiye’de demokrasiyi, yargıyı, Kürt meselesini konuşalım” çağrısı yaptı.

Duvar'dan Nergis Demirkaya'ya konuşan Sezai Temelli, 23 Haziran'daki İstanbul seçimlerinde HDP seçmeninin daha büyük kısmının sandığa gitmesini sağlayacaklarını belirtti. Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da "Kürdistan" ifadesini kullanmasını samimiyetsizlik olarak nitelendiren Temelli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sahaya çıkmama kararı için ise “‘Defolun gidin dedi, hakaret etti, her türlü saldırıyı gerçekleştirdi ve kaybetti. Aslında yine kaybedeceğini hissettiği için biraz kenarda duruyor” değerlendirmesini yaptı.

"İSTANBUL SEÇİMİNİ TÜRKİYE'NİN SEÇİMİ HALİNE GETİRMEK ÖNEMLİYDİ"

Nergis Demirkaya'nın sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, 23 Haziran seçimini sadece İstanbul seçimi olarak görmediklerini vurgulayarak demokrasi referandumu zemini olarak değerlendirmek istediklerini belirtti. Temelli, "Tatvan kendi seçimini bir kez daha İstanbul’da yapacak. Bitlis, Şırnak, Muş kendi seçimini bir kez daha İstanbul’da yapacak. Gasbedilen belediyelerimizin tümü kendi seçimini bir kez daha kendi iradesiyle yenilemiş olacak" dedi.

"DİYARBAKIR'A GİDİP İKİ KÜRTÇE SÖZ SÖYLEMEK SAMİMİ DEĞİL"

HDP-AKP arasında gri bölgede duran bir seçmen kitlesi olduğunu belirten Temelli, "Bu gri bölgedeki seçmen kitlesinin artık HDP ile siyaset yapmasını istiyoruz. Sandığa gider, gitmez bu ayrı mesele ama HDP ile beraber siyaset yapmasını istiyoruz. Çünkü AKP bu insanların samimi duygularını sömürdü. Binali Bey’in Diyarbakır’a gidip Kürtçe iki tane söz söylemesi samimi değil. Neden? Bitlis, Tatvan’da tabelalar indiriliyor. Halfeti’de işkence oluyor. Bunlar için hiçbir şey söylemiyorsunuz. Gidip orada şirinlik yapıyorsunuz" dedi.

"ERDOĞAN VE BAHÇELİ’Yİ YAYINA DAVET EDEBİLİRİZ"

Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım'ın ortak yayına çıkmasını olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Sezai Temelli, bu vesile ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi canlı yayına davet edebileceklerini ifade etti.

Temelli, "Hatta biz bu vesile ile Cumhurbaşkanı ve küçük ortağını eş başkanlar olarak canlı yayına davet edebiliriz. Yürekleri yetiyorsa gelsinler, biz de çıkalım televizyona. Türkiye’de demokrasiyi konuşalım, yargıyı konuşalım, Kürt meselesini konuşalım. Gelsinler, bizim bu konuda öz güvenimiz de tam, cesaretimiz de tam.

"ERDOĞAN KAYBEDECEĞİNİ HİSSETTİ"

Sezai Temelli, 23 Haziran İstanbul seçimi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın miting yapmayacak olması ile ilgili ise "Sözü yok. Ne söyleyecek? Defolun gidin, dedi. Her türlü hakareti yaptı. Her türlü saldırıyı gerçekleştirdi ve kaybetti. Aslında yine kaybedeceğini hissettiği için biraz kenarda duruyor" değerlendirmesini yaptı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dersim'deki çatışmada 2 asker yaşamını yitirdi, 2 asker yaralandı

SONRAKİ HABER

Büyükçekmece'de şüpheli kadın ölümü: Vücudunda darp izi var

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...