11 Haziran 2019 20:39

CHP’li Süleyman Girgin: Çocuk işçi ölümleri araştırılsın

CHP Milletvekili Süleyman Girgin, artan çocuk işçi ölümlerinin araştırılmasını istedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

CHP Milletvekili Süleyman Girgin, 12 Haziran Çocuk İşçiliği İle Mücadele Günü dolayısıyla yaşanan çocuk işçi ölümlerinin araştırılması için TBMM’ye araştırma önergesi teklifinde bulundu.

12 Haziran’ın 35 TL yevmiye için elma bahçesine giderken yolda ölen 14 yaşındaki Veli Can Çelik ve onun gibi yaşamlarını yitiren onlarca çocuk işçiyi hatırlatması gerektiğini söyleyen Girgin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının 2018’i çocuk işçiliği ile mücadele yılı ilan ettiğini ancak buna karşın bu yılın ilk beş ayında en az 26 çocuk işçinin hayatını kaybettiğini belirtti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Akkuş İlgezdi’nin çocuk işçi raporuna da değinen Girgin, bakanlığın çocuk işçiliğiyle mücadele programının yalnızca kağıt üstünde kaldığını söyledi.

AKP İKTİDARINDA ÇOCUK İŞÇİLERİN YAŞADIĞI İŞ KAZALARI YÜZDE 2747 ARTTI

AKP iktidarında çocuk işçilerin maruz kaldığı iş kazalarının yüzde 2747 arttığını söyleyen CHP’li Girgin, “Bu bir faciadır. Bunun sorumluluğu, vebali hepimizin üstündedir” dedi.

Ekonomik kriz ve artan yoksulluktan en çok çocukların etkilendiğini de vurgulayan Girgin, “Okula gitmesi gereken çocuklar çalışmak zorunda kalmaktadırlar. Çocuk işçilerin yüzde 41,4’ü hane halkı gelirine katkıda bulunmak, yüzde 28,7’si hane halkının ekonomik faaliyetine yardımcı olmak amacıyla çalışmak zorunda kalmaktadır. Çocuk işçilerin yarısı ise çalışmak zorunda olduğu için okula devam edememektedir” dedi.

İSİG Meclisinin çocuk işçiliğine ilişkin raporundan da kesitler sunan Girgin, çocuk işçiliği ve çocuk işçiliği nedeniyle yaşanan ölümler hakkında Anayasa’nın 98, içtüzüğün 104 ve 105. Maddeleri gereğince meclis araştırması açılmasını istedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bitlis'te bir Kürtçe tabela daha söküldü

SONRAKİ HABER

İmamoğlu’dan 'canlı yayın' açıklaması: Yıldırım soruların görüşülmesini istedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...