11 Haziran 2019 20:02

Ressam İbrahim Balaban son yolculuğuna uğurlandı

Ressam İbrahim Balaban, İstanbul’da düzenlenen cenaze töreninin ardından toprağa verildi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Türkiye resminin en önemli isimlerinden İbrahim Balaban son yolculuğuna uğurlandı. İlk olarak Şişli Belediyesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde tören düzenlendi. Törene oğlu Hasan Nâzım Balaban, Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Bedri Baykam, Nebil Özgentürk, Rutkay Aziz, Nur Süer, Turgay Fişekçi’nin arasında olduğu birçok sanatçı dostu ve sevenleri katıldı.

Nazım Alpman’ın sunuculuğuyla başlayan törende Nebil Özgentürk’ün hazırladığı İbrahim Balaban belgeseli ve Reis Çelik’in çektiği “Balaban” adlı kısa film gösterildi. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin konuşmasında, bu denli önemli bir ressama sahip olmanın önemine değindi. Keskin, Balaban’ın eserlerinin nesiller boyunca yol gösterici bir ışık olacağını söyledi.

Ardından Balaban’ın cenazesi Şişli Camii’ne götürüldü. Cenaze töreni öncesinde konuşan İbrahim Balaban’ın oğlu Hasan Nâzım Balaban, “Çok üzgünüm, Türkiye çok değerli bir sanatçısını kaybetti. Çok özel bir sanatçıydı. İnsanın babasını kaybetmesi çok farklı bir duygu. Türkiye’de maalesef sanatçılar yaşarken değeri bilinmiyor. Öldükten sonra anmalar yapılıyor çok güzel ama ben şunu isterim ki sanatçılar yaşarken de değerini bulsun” dedi.

Burada kılınan cenaze namazının ardından Balaban’ın tabutu alkışlar eşliğinde cenaze aracına konuldu, toprağa verilmek üzere doğum yeri olan Bursa Seçköy’e götürüldü. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde usta ressam toprağa verilmemişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Denizli’de iş cinayeti: İş makinesiyle 30 metreden düşen operatör öldü

SONRAKİ HABER

Habaş'ta patron toplu sözleşmeyi uygulamamak için işçilere baskı uyguluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa