11 Haziran 2019 17:57

Siyahları aşağılayan İzlandalı futbolcuya 5 maç oynamama cezası

İzlanda’da Afrikalılar hakkında ırkçı yorumlarda bulunan futbolcu Brörgvin Stefansson’a 5 maç oynamama cezası verildi.

Fotoğraf: Flickr

Paylaş

Murat KUSEYRİ
Stockholm

İzlanda’da KR Reykjavik takımının oyuncusu Brörgvin Stefansson’a siyahiler hakkında yaptığı ırkçı yorumdan dolayı 5 maç oynamama cezası verildi. İzlanda’da tepkilere neden olan olay 23 Mayıs günü Haukar ve Trottur Reykjavik takımları arasında yapılan maç sırasında yaşandı.

Haukar takımı, Stefansson’u takımın internet sitesinden yayın yapan televizyonuna yorum yapması için davet etti. Maç sırasında hakem, faul yaptığı için Throttur Reykjavik tamının Londra doğumlu siyahi oyuncusu Archange Nkumu’ye sarı kart gösterdi.

Bu sırada Stefansson, siyahilerin doğasında ‘barbarlık’ olduğu yönünde ırkçı bir yorumda bulundu. Stefansson, maçın bitiminden sonra siyahiler için yaptığı yorumdan dolayı özür diledi. Haukur ve KR Reykjavik tamımları, yazılı açıklamalar yaparak futbolda ırkçı yorumlara yer olmadığını ve Stefansson’un sözlerini kabul etmediklerini belirterek özür diledi.

İzlanda Futbul Federasyonu da (KSI), ırkçı yorumlarından dolayı Stefansson hakkında soruşturma başlattı. KSI Disiplin Kurulu, Stefansson’a maç sırasında televizyonda yaptığı ırkçı yorumdan dolayı 5 maç oynanama cezası verdi.

Yayın takım adına yapıldığı için Haukur’u da 100 bin kron para cezasına çarptırdı. KSI, ırkçı yorumların yapılmasında her hangi bir sorumluluğu olmadığı için Stefansson’un takımı KR Reykjavik’e ceza vermemeyi kararlaştırdı.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır’da İSİG Meclisi kuruldu

SONRAKİ HABER

Mülkiye Çocuk’tan “Çocuk Hakları Seksek Oyunu”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...