11 Haziran 2019 15:17

SES: Mülakatla çalışanlar baskı altında

SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, mülakatlarla siyasal yakınlık kriterlerine göre görevlendirmelerin yapıldığı bir ortam oluştuğunu ve çalışanların baskı altına alındığını belirtti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eş Genel Başkanı Gönül Erden, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının sosyal hizmet çalışanlarına 13 Ocak 2018’de yapılan yazılı sınavın ardından 17 ay sonra mülakat yaptığına dikkat çekerek, puana göre adayların sıralamasının açıklanmamasının endişeleri artırdığını söyledi. Mülakatta kayıt tutulmamasının da hak arama ve itiraz yolunu kapattığını kaydeden Erden, siyasal yakınlık kriterlerine göre görevlendirmelerin yapıldığı bir ortam oluştuğunu ve çalışanların baskı altına alındığını belirtti.

SES, sosyal hizmet çalışanlarının görevde yükselme ve unvan değişikliği mülakatlarına ilişkin açıklama yaptı. SES Genel Merkezi’nde MYK üyelerinin katılımıyla yapılan basın toplantısında açıklamayı yapan SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda çalışan sosyal hizmet çalışanlarının mülakatların 10 Haziran itibariyle başladığını ve 4 Temmuz’a kadar devam edeceğini söyledi. Sosyal hizmetler alanında hem çalışanlar hem de yönetim kademesindekiler için mesleki yeterlilik ve liyakat ile alandaki deneyimlerinin son derece önemli olduğunu belirten Erden, Bakanlığın politikalarını bu önem ve hassasiyetle yürütmediğini söyledi.

“KADROLAŞMA İLE HİZMETLERE İLİŞKİN YANLIŞ KARARLAR VERİLDİ”

Erden, 2011 yılında kurulan Aile Bakanlığı’nın ilk görevde yükselme sınavını 2016 yılında yaptığını ve bu süre içerisinde ihtiyaç duyulan idari pozisyonlara başka kurumlardan, nakil yolu ile görevlendirmeler yapıldığını söyledi. Kurumun idari yönetimlerinin kadro yaratma amacı ile kurumun özel çalışma konularına ve kurum işleyişine yabancı, mesleki ve alan deneyimi olmayan kişilere bırakıldığını ifade eden Erden, bu şekilde bir kadrolaşma ile hizmetlere ilişkin yanlış kararlar verildiği, kişilere ve vakalara yönelik yanlış ve yetersiz müdahaleler yapıldığını belirtti.

“KAYIT TUTULMAMASI HAK ARAMA YOLUNU KAPATIYOR”

Bakanlığın Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği’nde 2017 yılında yaptığı değişiklikle tüm kadrolarda yazılı sınav yanında “sözlü sınav” şartı getirildiğini belirten Erden, “Üstelik sözlü sınavla ilgili bir kayıt tutulamayacağı düzenlenmiştir. Bu durumda ise yazılı sınavda yüksek puan alanların sırf başka gerekçelerle elenmeleri için mülakatta düşük puan verilmesine keyfiyet sağlanmaktadır. Kayıt olmaması, itiraz ve dava ile hak arama yolunu da kapatmaya yöneliktir. Danıştay tarafından verilen kararlara göre de kayıt zorunlu olmasa da soruların ve cevapların yazılı olarak tutanak altına alınması zorunludur” diye konuştu. Erden, çalışanlara baskı yapıldığını, mülakatta başarılı olabilmek için sendika değiştirmeye, sendikadan ayrılmaya, Sağlık-Sen'e üye olmaya yönlendirildiğini ifade etti.

“PUANA GÖRE ADAYLARIN SIRALAMASI AÇIKLANMADI”

Son olarak 13 Ocak 2018 tarihinde yapılan görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavının ardından Bakanlığın 17 ay boyunca hiçbir çalışma yapmadığını ve çalışanların hakkını gasp ettiğini ifade eden Erden, “Şimdi neredeyse bir buçuk yılın sonunda 2019 Haziran ayında mülakat yapılmaktadır. Üstelik mülakat tarihleri ve puanlar açıklanmış olmasına rağmen, puana göre adayların sıralamaları açıklanmamıştır. Bu da çalışanlar arasında mülakatta uygulanacak yönteme ilişkin mevcut endişeleri daha da artırmaktadır” dedi.

“AKP İL TEŞKİLATLARININ MÜDAHALE ETTİĞİ BİR ORTAM OLUŞTU”

Bakanlığın genel personel istihdam politikasının diğer kurumlar gibi güvencesiz istihdam üzerine kurulduğunu kaydeden Erden, yıllardır kadrolu çalışanların sayısının, güvencesiz çalışanların sayısının gerisinde olduğunu söyledi. Erden, “Kadrolu alım kalmamıştır. ASDEP (Aile Sosyal Destek Projesi) projesi kapsamında yapılan istihdamlar da güvencesiz istihdamlardır; yine mülakatlar aracılığı ile yapılmıştır. Mülakatlarda neler sorulduğu, kimlerin işe alınacağına AKP il teşkilatları tarafından müdahale edildiği, mülakatlar yolu ile de istenilenin işe alındığı bir ortam oluşmuştur. Kadrolu çalışanlara yaptırılamayan işler güvencesiz çalışanlara yaptırılmaktadır” dedi. Erden, kadrolu güvenceli istihdamın esas olması, kurum dışından özellikle yönetim kademelerine yapılan görevlendirmelere son verilmesi ve görevde yükselme ve unvan değişikliği için getirilen mülakat uygulamasının kaldırılması gerektiğini vurguladı. Kadrolaşmanın çalışma barışını bozduğuna dikkat çeken Erden, “Bu alanda verilen hizmeti de olumsuz etkileyerek hizmet alan tüm kesimler için, ülkenin tüm çocukları, kadınlar, yaşlılar, engelliler ve bakıma ve desteğe ihtiyaç duyan tüm bireyler ve toplum için yanlış ve yetersiz hizmetlerle büyük bir hak gaspı anlamına gelmektedir” dedi. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

AYM, Berkin Elvan'ın ailesinin başvurusunu reddetti

SONRAKİ HABER

İpekyolu Belediyesi tutuklu eş başkanları hakkında dava açıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa