11 Haziran 2019 09:01

Sağanak yağış ve sel mevsimlik tarım işçilerini vurdu

Eskişehir’de sağanak ve sel, Urfa’dan gelen ve çadırda yaşayan tarım işçilerini vurdu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Eskişehir’de aralıklarla süren sağanak köylerde su baskınlarına neden oldu, mevsimlik tarım işçilerinin kaldığı çadırlara zarar verdi. Mevsimlik Tarım İşçisi Ali Tutan, "Eşyalar, yataklar hepsi su içinde. Şu anda kimi arabada, kimi arkadaşlarının yanına sığınmış" dedi.

DHA'nın haberine göre, kentte aralıklarla etkili olan sağanak, günlük yaşamı olumsuz etkilerken, ilçe ve köylerde sele neden oldu. Odunpazarı ilçesine bağlı Yahnikapanı köyünde 15 evi su bastı. Mevsimlik işçilerin kaldığı çadırlar da su altında kaldı. Sarıcakaya ilçesinde seralar ve tarım alanları sularla dolarken, sağanağın etkili olduğu yerlerde hasar tespit çalışmalarına başlandı. Son 24 saatte metrekareye yaklaşık 55 kilogram yağışın düştüğü kentte en çok yoğun olarak Urfa’dan gelen mevsimlik tarım işçilerini vurdu. Günlük 75 liraya arpa, ayçiçek ve şeker pancarı tarlalarında çalışan işçilerin kaldığı çadırlar suyla doldu. Birçoğunun çadırı şiddetli rüzgar ve dolu nedeniyle devrildi.

"ÇADIRLARIMIZ SU İÇERİSİNDE"

Yağışların hafta boyunca devam etmesi beklenirken, çadırda kalan işçiler rahat uyuyamadıklarını söyledi. Eskişehir’in Seyitgazi ilçesine bağlı Yenikent köyündeki çadırlarda kalan mevsimlik işçilerden Ali Tutan, sağanağın özellikle gece saatlerinde etkili olduğunu belirterek, "Bir aydır buradayız. Biz yağış sırasında burada değildik. Manzara her yer berbat, çadırlar su içerisinde. Elbiselerin hepsi içinde. Durumumuzu tahmin edin, söylememize gerek yok. Eşyalar, yataklar hepsi su içinde. Şu anda kimi arabada, kimi arkadaşlarının yanına sığınmış. Çadırlardan çok zarar gören oldu. İlk önce benim çadırım zarar gördü. Bizim endişemiz nereye gideceğiz? Yani çoluk çocuk nereye gideceğiz?" dedi.

Kızılay Eskişehir Şubesi, çadırlarına su dolan mevsimlik işçilere gece yarısı ulaşıp battaniye ve gıda malzemesi dağıttı.

HAFTA BOYUNCA YAĞIŞ BEKLENİYOR

AFAD Eskişehir görevlisi Sinan Özler ise can kaybının yaşanmadığını belirterek, "Bölgesel bulut yağmurları dediğimiz yağışlar var. Sarıcakaya taraflarında ve Yahnikapan taraflarında yine büyük bir hasar meydana geldi. Bu hafta içerisinde yağış sürekli bekleniyor." diye konuştu.

Seyitgazi ilçesinin Yenikent Mahalle Muhtarı Mesut Özkurt da sağanak yağıştan etkilendiklerini belirterek, birçok eve su girdiğini, özellikle tarım alanlarının sular altında olduğunu söyledi.

Eskişehir Meteoroloji 3'üncü Bölge Müdürlüğü verilerine göre, hava sıcaklığının 14 dereceye kadar düştüğü kentte, cumartesi gününe kadar gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ailesi IŞİD’li olan 12 çocuk Fransa’ya teslim edildi

SONRAKİ HABER

Bir asırlık dönüşüm: İbrahim Balaban

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa