10 Haziran 2019 20:05

İşçi direnişleri bayram sonrasında da devam ediyor

Bayram dolayısıyla direnişe ara veren Cargill, Sibaş, Aydın Belediyesi, Muğla, Eskişehir, Urfa TÜVTÜRK ile Kale Kayış işçileri, direnişlerini sürdürüyor.

 Fotoğraf: Cargill İşçi Komitesi / Twitter

Paylaş

Bayramda direnişlerine ara veren Cargill, Sibaş, Aydın Belediyesi, Muğla, Eskişehir, Urfa TÜVTÜRK ile Kale Kayış işçilerinin sendikalaşma mücadelesi sürüyor. Cargill işçileri 419, Aydın Belediyesinde 339, Muğla Tüvtürk’te 303, Eskişehir Tüvtürk’te 203, Urfa Tüvtürk’te 205, Sibaş’ta 166, Kale Kayış’ta 98 gündür direnişte. “Direne direne kazanacağız” diyen işçiler, sendikalı olarak işe dönmekte ve haklarını alıncaya kadar mücadele etmekte kararlı.

Bursa Orhangazi’de 1999 yılında nişasta bazlı şeker ve hayvan yemi üretmeye başlayan Amerika’nın gıda devi Cargill’de Tekgıda-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Cargill işçilerinin direnişi 419. gününde. Aylardır direnişte olan işçiler, ekonomik olarak bazı zorluklar yaşasa da direnmekte kararlı olduklarını söylüyor.

Aydın Söke’de Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için onlarca işçinin işten atıldığı Sibaş Gıda’da da direniş devam ediyor. “İnanç ve kararlılıkla bu yoldayız. Zafer bizim olana kadar direnmeye devam” diyen işçiler, 166 gündür direnişte.

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediyesine bağlı Aydın İmar AŞ’de çalışırken DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 9 işçinin başlattığı direniş 339 gündür devam ediyor.

Urfa, Eskişehir ve Muğla’da DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan TÜVTÜRK işçilerinin direnişleri de devam ediyor. Urfa Tüvtürk/Polçak direnişi, 205., Eskişehir Tüvtürk/Reysaş direnişi 203’üncü, Muğla Tüvtürk direnişi ise 303’üncü gününde sürüyor. İşçiler, sendikalı olarak işe geri dönmekte kararlı.

İstanbul’un Silivri ilçesinde bulunan ve 300 işçinin çalıştığı Kale Kayış fabrikasında işçilerin kötü çalışma koşullarına, düşük ücretlere, işçi sağlığı, iş güvenliği önlemlerinin yetersizliğine ve sendikalaşma nedeniyle artan baskılara karşı başlattığı direniş 98 gündür devam ediyor. 3’ü ölümlü olmak üzere işyerinde pek çok kazaya şahit olduklarını, buna rağmen fabrika yönetiminin yıllardır hiçbir önlem almadığını ifade eden işçiler, sendikalı ve kurallı bir çalışma sistemi istiyor. (İŞÇİ-SENDİKA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Erzurum Ayvalı baraj göründe toplu balık ölümü tedirginliği

SONRAKİ HABER

Yeni parti tartışmaları hızlandı: Ali Babacan liderliğinde parti kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa