10 Haziran 2019 18:44

İdlib ve Hama’da şiddetli çatışmalar

İdlib ve Hama’da Suriye ordusu ile cihatçı gruplar arasında çatışmalar yaşandı. Cihatçıların mevzilendiği bölgelere hava saldırısı düzenlendi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Suriye’nin İdlib ve Hama kentlerinde Suriye ordusu güçleri ile cihatçı gruplar arasında yaşanan çatışmalar ve bölgeye yönelik bombardıman sürüyor. Rojava merkezli ANHA’nın haberine göre, cihatçı muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Rusya ve Suriye güçlerine ait savaş uçaklarının İdlib ve Hama’ya hava saldırısı düzenlediğini ve Suriye ordusu helikopterlerinin Hama’nın kuzeyindeki Kefir Zita bölgesine varil bombası attığını duyurdu. Habere göre, Suriye ordusu güçlerinin Til Milih, Cibin ve Celeme bölgelerine yönelik saldırıları da arttırdı. SOHR, Hama’nın kuzeybatısı ile Lazkiye’nin kuzeybatısında Suriye ordusu güçleri ile cihatçı grupları arasında yaşanan çatışmalar sonucunda 33 cihatçı militanın öldürüldüğünün tespit edildiğini bildirdi.

AA’nın haberine göre ise, pazar gecesinden düzenlenen saldırılarda 6 sivilin yaşamını yitirdi, 39 sivil yaralandı.

Öte yandan Rusya Savunma Bakanlığı ise Suriye’de cihatçı militanların Lazkiye ve Hama bölgelerinde ateşkesi ihlal ettiklerini ileri sürdü.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tuğgeneral Viktor Kupçişin, basına yaptığı açıklamada “Son 24 saat içinde militanlar, Lazkiye’nin Dahar-ebu-Esad, Safsafa, Kastal-El-Borc, Kinsibba, Nahşebba, Akç-Baer, Sandran, Barişa ve El-Haruf ilçelerinde, ayrıca Hama kentinin kuzeybatı banliyösünde ateşkes ihlalinde bulundu” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Ahmet Altan’ın avukatından AİHM’ye yeni dilekçe: Başvuru artık görüşülsün

SONRAKİ HABER

Jeoloji Mühendisleri Odasından Meclise çağrı: Fay yasası çıkarılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa