10 Haziran 2019 17:15

ŞPO Ankara Şubesi İkinci Başkanı: Öncesi rant olunca sonrası sel oldu

Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi İkinci Başkanı Can Gölgelioğlu, Ankara’da ölüme neden olan sel felaketini Evrensel’e değerlendirdi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Burcu YILDIRIM
Ankara

Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi İkinci Başkanı Can Gölgelioğlu, Ankara’da sağanak yağışın ardından 3 can alan sel baskının önlenebilir olduğuna dikkat çekti. Sorununun çözümü noktasında katkı sunmaya hazır olduklarını belirten Gölgelioğlu, “Ani sağanak yağışlar sonucunda yaşanan can ve mal kayıpları ne yazık ki rantı önceleyen, doğal alanları tahrip eden, insanı ve çevreyi odak almayan uygulamaların sonucudur” dedi.

YAŞANAN AFET DEĞİL

Özellikle son yıllarda Ankara’da ani sağanaklar yaşandığını hatırlatan Gölgelioğlu, “Değişen iklim koşulları, doğal alanlarda yaşanan tahribatlar, vadilerin ve dere yataklarının betonlaşması yağmurun toprakta emilimini önlemekte taşkın ve sel riskine neden olmakta” dedi. Ankara'da yaşanan sel olaylarının önlenebilir risk sınıfında olduğuna değinen ve bu yüzden yaşananları afet olarak değerlendirmemek gerektiğini söyleyen Gölgelioğlu, “Bugüne kadar bizim gözlemlediğimiz, Ankara’nın sel ve taşkın risklerine karşın etkin bir şekilde yönetilmediğidir. Can ve mal kayıpları ne yazık ki ranta dayalı, doğal alanları tahrip eden, insanı ve çevreyi odak almayan uygulamaların sonucudur” diye konuştu.

Yaşanan sel olaylarına karşı yapılması gerekenleri de değerlendiren Gölgelioğlu, “Kamu yönetimlerinin acil bir şekilde kentsel altyapı problemleri için çeşitli bilimsel alanları da kapsayan plan çalışmaları yapmalıdır. İklim değişikliği ile birlikte yönetilemeyen altyapı sorunları önemli felaketlere yol açmakta. Bu nedenle hazırlanacak olan planlar, kentin yaşadığı ve gelecekte yaşayabileceği sorunlara yanıt veren nitelikte olmalı. Kısacası, farklı risk senaryolarına göre bilimsel yöntemler kullanarak hazırlanmış, iklim modelleri ve bunları temel alan eylem planları yapılmalı ve uygulanmalıdır” çağrısında bulundu.

‘BÜTÜN PARTİLERE RAPOR İLETTİK’

Yerel seçimler öncesinde Ankara’nın ekonomi, ekoloji, altyapı, kimlik ve planlama mesleği alanlarında yaşadığı sorunları ve çözüm önerilerini bir araya getiren bir rapor hazırladıklarını ifade eden Gölgelioğlu, “Bu raporu partilerin ilçe teşkilatları, başkan adayları, meclis komisyonları ve basın ile paylaştık. Temel olarak meslek örgütleri, üniversiteler, sivil toplum örgütleri gibi pek çok paydaşı kapsayacak şekilde sorunlar tespit edilmeli ve bu sorunlara bilimsel yöntemler ile çözümler araştırılmalıdır” diye konuştu. Gölgelioğlu, planlamayla ilgili bütün çalışmaların ilgili tüm paydaşlarla birlikte ve bilimsel yöntemlerle yürütülmesi gerektiğini dile getirerek “Kenti ilgilendiren tüm konuları kamuoyunun şeffaf bir biçimde izleyebilmesi gerekir” dedi.

EMEP: SORUMLUSU YILLARDIR ANKARA'YI YAĞMALAYANLARDIR

Emek Partisi Ankara İl Başkanı Fikret Aslan ise 3 kişinin yaşamını yitirdiği sel baskınına ilişkin yaptığı açıklamada, iki saatlik şiddetli yağmurun ardından Sincan’a kadar giden metro seferlerinin Eryaman’da sonlandığını, asansör ve yürüyen merdivenlerinin çalışamaz duruma geldiğini belirterek “Yerel hizmetleri rant kapısı olarak görenlerden kurtulmadıkça, gerçekten halkçı bir yerel yönetim anlayışı hakim kılınmadıkça bu tür ‘felaketler’ yaşamaya devam edeceğiz” dedi. Sel sonucu ölümlerin ve ortaya çıkan zararın sorumlusunun başkenti 25 yıla yakın yöneten AKP/Melik Gökçek belediyecilik anlayışı olduğunu belirten Aslan, meslek örgütlerinin tüm uyarılarına rağmen yıllardır kenti yağmalayanlar/yağmalatanlar, kentin doğal yapısını tahrip edenler, yeşil alanlarını yapılaşmaya açanlar ve alt yapıyı ihmal edenlerin selin sonuçlarının sorumlusu olduğunu söyledi.

YAVAŞ: SEBEBİ İHMAL EDİLEN ALTYAPI

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, beklenenin 5 katı yağış olduğunu belirterek, “Hiçbir mazerete sığınmadan, kentimizin yıllarca ihmal edilmiş altyapı hizmetlerini sağlamak için projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz. Ankara'nın altyapı sorununu kalıcı olarak çözmek bizim önceliğimiz olacak” dedi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Iğdır’da verem iddiası GGM sorununu yeniden gündeme getirdi

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa