10 Haziran 2019 12:08

Çocuklarına alternatif tıp uygulayarak ölümüne sebep olan aile suçlu bulundu

Çocuklarına yaygın görülen bir kulak enfeksiyonunda antibiyotik tedavisini reddedip alternatif tıp uygulayarak ölümüne sebep olan İtalyalı aile suçlu bulundu.

Fotoğraf: facebook.com/marco.bonifazi

Paylaş

İtalya’nın Cagli kentinde kulak enfeksiyonu geçiren 7 yaşındaki oğullarını antibiyotik kullanmadan sadece alternatif tıpla tedavi etmeye çalışarak ölümüne yol açan aile ölüme sebebiyet vermekten suçlu bulundu.

Independent gazetesinin, Corriere della Sera'ya dayandırdığı habere göre, Cagli şehrinde yaşayan Marco ve Marie Bonifazi, oğulları Francesco’nun hastalığının “sanıldığı kadar ciddi olmadığını” iddia eden bir alternatif tıp doktorunun yöntemine başvurdu.

Ancak çiftin alternatif tıpla tedavi etmeye çalıştığı çocukta bulunan kulak iltihabı hızla beyin iltihabına dönüştü ve komaya giren çocuk 3 gün sonra yaşamını yitirdi.

DOKTOR DA YARGILANACAK

Aileye alternatif tıp yöntemini öneren homeopati doktoru Massimiliano Mecozzi de eylülde mahkemeye ifade verecek.

Mecozzi ihmalkarlık, tecrübesizlik ve “medikal doktorların koyduğu ciddi bir kulak enfeksiyonunu teşhisini hafife alma, semptomların nüksetmesine rağmen alternatif tıbba dayalı bir terapiyi reçete etmekle” suçlanıyor.

Savcılık ayrıca Mecozzi’yi, “herhangi bir tanısal analiz hazırlığı yapmamak ve hastalığın iyileşmesi için gereken antibiyotik tedavisini reçete etmemekle” de suçluyor.

Duruşmanın ardından konuşan Francesco’nun dedesi, ailenin normalde medikal tıp kullandığını, ancak çocuğun geçirdiği pek çok ciddi hastalık süresince çok fazla antibiyotik aldığını, ve bu yüzden alternatif tıbba yöneldiklerini söyledi. Dede, “Acımız taze ancak yine de adalete inanıyoruz” diye konuştu.

Üç ay ertelemeli ceza alan çiftin temyize başvuracağı kaydedildi.

HOMEOPATİ NEDİR?

Homeopati, bir hastalığın, hastalık belirtilerini sağlam bir insanda ortaya çıkarabilecek maddelerin çok düşük dozlarda hastaya verilmesiyle tedavi edilebileceği inancına dayanan bir alternatif tıp yöntemidir.

Homeopatide, ilaçlar arka arkaya defalarca seyreltilerek hazırlanır. Seyreltme işlemi sonunda ilaç, genellikle aktif maddeden bir adet molekül bile barındırmayabilir. İlacın içerisinde bir adet molekül barındırma şansı kabaca milyonda birdir. Seyreltme işlemi nedeniyle Homeopatik ilaçların farmakolojik herhangi bir etkisi yoktur. Homeopati'nin plasebo etkisi dışında bir faydası olduğu bilimsel ve klinik olarak kanıtlanamamıştır. Bu ilaçların geleneksel tıbbın yerine kullanılması hastaları tehlikeye atabilir. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Dolar/TL bayram sonrası yeniden yükselişe geçti (10 Haziran 2019)

SONRAKİ HABER

Gemlik açığında sürüklenen teknedeki 8 kişi kurtarıldı: 1 ölü, 1 kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa