09 Haziran 2019 17:17

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonundan "stopaj kaldırılsın" talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, stopaj uygulamasını "verginin vergisi" olarak tanımlarken kaldırılmasını veya yüzde 20'den yüzde 5'e düşürülmesini istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken (Fotoğraf: TESK)

Paylaş

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, stopaj uygulamasına ilişkin “Verginin vergisi olan stopaj uygulaması kaldırılmalı ya da yüzde 20’den yüzde 5’e düşürülmeli” dedi.

Stopaj vergisinin sorun olmaktan çıkarılması gerektiğini dile getiren Palandöken, şunları kaydetti: Mülk sahibinin ödemesi gereken vergiyi esnafımız ödüyor ve bu da haksız bir düzen oluşturarak esnafımızın kazancından götürüyor. Kira geliri 30 bin TL’yi aşan kira gelirlerinde iş yeri sahipleri beyanname veriyor fakat vergi ödemeyerek vergi iadesi alıyor. Ama esnafımız bunu zarar etse dahi ödemek zorunda. Finansal sorunlar, kiralar, sigorta primi derken birçok kalemde ödemesi olan esnafımızın üzerinden stopaj yükü kaldırılmalı. Bu esnafımıza bir ayrıcalık değil, hakkını teslim etmek demektir. Stopajın ne kadar haksız bir uygulama olduğunu, çiftçiye verilen tarımsal desteklerden bile yüzde 4 oranında stopaj kesilmesinden anlayabiliriz. Yani stopaj ödeyen hiçbir kesim bu durumdan memnun değil.

Palandöken stopaj vergisinin tamamen kaldırılması ya da yüzde 20’den yüzde 5’e düşürülmesi gerektiğini ifade etti. (Ankara/AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski IŞİD'li el Sarut için Reyhanlı'da kitlesel cenaze töreni!

SONRAKİ HABER

Taciz eden, şiddet uygulayan ve silahla saldıran erkeğin tutuklanması talebine ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa