09 Haziran 2019 15:44

Leyla Güven taburcu edildi: Daha güçlü döneceğim

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven hastaneden taburcu edildi. Güven, "En kısa zamanda halkımızla kucaklaşmak için daha güçlü döneceğim" dedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Öcalan’ın çağrısı üzerine 200 gün sürdürdüğü açlık grevi eylemini sonlandıran Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven hastaneden taburcu edildi. Güven, "En kısa zamanda başta Hakkari halkı olmak üzere bütün halkımızla kucaklaşmak için daha güçlü döneceğim" dedi.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın çağrısı üzerine süresiz-dönüşümsüz açlık grevini 200'üncü gününde sonlandıran DTK Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, 26 Mayıs’ta tedavi altına alındığı Diyarbakır’daki özel hastaneden taburcu edildi.

DTK'DEN AÇIKLAMA

DTK, Güven’in taburcu edilmesini sosyal medya hesabından duyurdu. DTK'nin açıklaması şöyle: "Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Sayın Leyla Güven 200 gün süren açlık grevini, Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla diğer açlık grevi direnişçileriyle eşzamanlı olarak sonlandırmış, Diyarbakır'da tedavi altına alınmıştır.

Eş başkanımızın hastanedeki tedavi süreci bugün itibariyle tamamlanmış ve hastaneden taburcu edilmiştir. Ancak doktorlarının da tavsiyesi ile 200 gün süren açlık grevinin etkilerinin tamamen giderilmesi için bir müddet daha sağlık kontrollerinin sürdürülmesi gerekmektedir.

Bu nedenle Eş başkanımız Sayın Leyla Güven'in sağlık kontrolleri bir müddet il dışında devam edecektir. Bu sürecin tamamlanmasını müteakip, Eş başkanımız Demokratik Toplum Kongresi çalışmalarına ve ziyaretçi kabulüne başlayacaktır.

Bütün açlık grevi direnişi sürecinde ve sonrasında halkımız başta olmak üzere ulusal ve uluslararası toplumun çok farklı kesimlerinden sunulan her türlü destek ve dayanışma için sonsuz teşekkürler eder, bu dayanışmanın demokrasi mücadelemizde derinleştirilerek ve yoğunlaştırılarak sürdürüleceği inancımızı ifade etmek isteriz."

"DAHA GÜÇLÜ DÖNECEĞİM"

Leyla Güven'in kızı Sabiha Temizkan Twitter hesabından, annesiyle ilgili şunu paylaştı: "Annem #LeylaGüven eski sağlığına kavuşabilmek için bir süre ziyaretlere ara vermek durumunda kaldı. Onu görmek isteyen herkese şimdilik selamlarını gönderiyor. 'En kısa zamanda başta Hakkari halkı olmak üzere bütün halkımızla kucaklaşmak için daha güçlü döneceğim' diyor."

(Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sudan’daki vahşetin perde arkası

SONRAKİ HABER

İran Dışişleri Bakanı Zarif: AB ülkeleri İran'ı eleştirecek konumda değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa