EMEP, Akpınar Tekstil önünde açıklama yaptı: İşçiler ölmüyor, öldürülüyor!

Kocaeli Çayırova'da bulunan ve çıkan yangında en az 4 kadın işçinin hayatını kaybettiği Akpınar tekstil fabrikası önünde Emek Partisi Gebze İlçe Örgütü açıklama yaptı.

09 Haziran 2019 18:07
Son Güncellenme Tarihi: 09 Haziran 2019 15:45
Paylaş

Kocaeli’nin Çayırova ilçesinde bulunan Akpınar Tekstil fabrikasında meydana gelen ve en az 4 kadın işçinin hayatını kaybettiği yangının ardından Emek Partisi (EMEP) Gebze İlçe Örgütü fabrika önünde basın açıklaması yaptı.

EMEP Gebze İlçe Başkanı Hasan Atik'in yaptığı açıklamaya EMEP Darıca İlçe Örgütü ve EYT'liler de destek verdi.

"İŞÇİLER ÖLMÜYOR, ÖLDÜRÜLÜYOR!"

Bayram günü 4 işçinin patronların kâr hırsına kurban gittiği vurgulanan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Yaşanan olayı sıradan bir kaza olarak göstermek istiyorlar ancak bunun adı katliamdır! Daha birkaç ay önce baca yangını yaşandığı ifade edilen bu fabrikada, alınmayan önlemler işçilerin ölümüne neden olmuştur. Bu nedenle işçiler ölmüyor, öldürülüyor!

Katledilen 4 kadının göçmen işçiler olduğu ifade edilmektedir. Göç eden kadınların cinsel istismar, şiddet ve ekonomik sorunlarla baş edemediği ülkemizde bir de bu katliamların yaşanması vahşi kölelik koşullarının en büyük göstergesidir.

"ÖNERİYİ KABUL ETMEYENLER DE HESAP VERMELİDİR!"

Biz biliyoruz ki, tüm işçi ölümlerinin esas sorumlusu patronların kâr hırsı ve hükümet yani kapitalist sistemin ta kendisidir! Mecliste, "İş cinayetleri alt komisyonu kurulsun, artan iş cinayetleri ve iş kazaları meclis gündemine getirilsin” önerisini, AKP’li ve MHP'li vekiller kabul etmemişti! “İnşaattan düşen adamı incelemek bizim işimiz mi?”, “Böyle basit işlerle mi uğraşacağız?” diyenler bu yaşanan olayın hesabını vermesi gerekenlerdir!

Tüm işçi ve emekçiler adına sorularımıza cevap verilmesini istiyoruz!

  • Fabrikanın olması gereken ruhsatları var mıdır? Yapılan denetimin sonuçları nedir? Birkaç ay önce baca yangını yaşanmış mıdır? Yaşandıysa neden önlemler alınmamıştır?
  • Mülteci-göçmen ailelerin burada barındığı ve kayıt dışı çalıştırıldığı yönündeki iddialar neden cevapsız bırakılmıştır? Mülteci çocukların tekstil iş kolunda çalıştırıldığı herkesçe bilinmektedir. Bu işyerinde de böyle bir durum söz konusu mudur? Bulunan iki cesedin anne ve kızı olduğu iddiası doğru mudur? Doğruysa çocuklar neden fabrikadadır?
  • Acil durum tahliye planı, uygun kaçış yolu, merdiven ve yeterli sayı da kaçış kapısı var mıdır?
  • Şartnameye uygun yangın merdiveni olmadığı iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa gerekli denetimi yapmayan kurum ya da kuruluşlarla ilgili soruşturma başlatılmış mıdır?
  • Fabrikada kayıt dışı çalışan işçilerin bayramda çalıştırıldığı doğru mudur? Bu konuda da ayrıca ceza verilecek midir?

Bizler biliyoruz ki, Çayırova ve Gebze OSB’lerinde neredeyse hiçbir fabrikada bu önlemler alınmamaktadır. Örgütlü işyerleri dışında hiçbir fabrikada alınmayan önlemler yeni işçi ölümlerinin de habercisidir! İşte bu nedenle işçiler, fabrikalarında işçi sağlığı ve güvenliği için bir an önce komiteler kurmalı ve haklarının da takipçisi olmalıdır! Çocuklarımızın arkamızda gözü yaşlı kalmamasını istiyorsak, mücadele etmekten başka şansımız da bulunmamaktadır!

"İŞÇİLER KOMİTELER KURMALI"

İşçi ve emekçilerin tarihsel deneyimleri göstermiştir ki, hükümetlerden, patronlardan önlemler alınması için beklentiye girmek havaya çivi çakmaktır! İşçiler, emekçiler, kadınlar mücadelesini büyütmedikçe işçi katliamlarının önüne geçilemeyecektir!

Bu nedenle Emek Partisi olarak tüm işçi ve emekçilere çağrımızdır;

Kapitalist sistem ve patronlar için işçi hayatının zerrece kıymeti yoktur! Ve işçi sınıfı örgütlü, birleşik sendikal ve siyasal  mücadelesini büyütmedikçe, sermaye sınıfı ve kapitalist üretim sistemi can almaya devam edecektir. İşçi ölümlerine, sömürüye karşı her milliyetten işçi ve emekçileri örgütlü mücadeleye davet ediyoruz!

FABRİKA ÖNÜNE KARANFİLLER BIRAKILDI

Basın açıklamasının ardından hayatını kaybeden işçiler için fabrika önüne karanfiller bırakıldı.

(Gebze/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Ressam İbrahim Balaban yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa