08 Haziran 2019 16:55

Kaya mezarları madde bağımlıların mekanı oldu

26,5 milyon lira harcanan Kızılkoyun Nekropolü Çevre Düzenleme ve Restorasyon Projesi aradan geçen 7 yıla rağmen tamamlanmadı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Urfa Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülen ve 26,5 milyon lira harcanan Kızılkoyun Nekropolü Çevre Düzenleme ve Restorasyon Projesi, 7 yıl geçmesine rağmen tamamlanamadı. Çıkarılan kaya mezarlar madde bağımlılarının mekanı oldu.

Belediye tarafından 2012’de 389 ev ve işyerine karşılık 24 milyon lira kamulaştırma bedeli ve 2,5 milyon lira ihale bedeli ödeyerek başladığı Kızılkoyun Nekropolü Çevre Düzenleme ve Restorasyon Projesi hala bitirilemedi. 1 yılda bitmesi planlanan proje 7 yıla rağmen yerinde sayıyor. Bölgedeki kaya mezarlarının turizme kazandırılması amaçlanan projede bugüne kadar 61 kaya mezarı ortaya çıkarıldı. 2 etaptan oluşan projenin ilk etabı geçtiğimiz yıl bitirilirken, 2’nci etabın çalışması birkaç ay önce başladı. Dönemin belediye başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba tarafından başlatılan proje 7 yılda 3 belediye başkanı eskitti. Urfa Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz yıl kenti ziyaret eden AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’a bitirilmemesine rağmen açılışını gerçekleştirdiği projenin 2’nci etap çalışmaları da durdurulmuş durumda.

Belediye tarafından görevlendirilen bekçi olmasına rağmen, mağara ve mezarların madde bağımlıları tarafından kullanılması nekropolün üst tarafında bulunan mahalle halkını da rahatsız ediyor. Projenin bitirilmesini senelerdir beklediklerini belirten Urfa Turist Rehberleri Odası Başkanı Müslüm Çoban, “Şu an turistin gezmesi gereken mağara ve kaya mezarlarında madde bağımlıları dolaşıyor” dedi.

TURİST YERİNE MADDE BAĞIMLILARI VAR

Projenin gecikmesinin kent turizmine negatif etki ettiğini vurgulayan Çoban, nekropolün bulunduğu alanın çevresinin tamamıyla turistlerin gezi alanı olduğunu aktardı. Çoban şunları söyledi:
“Kızılkoyun projesi bitirildiği zaman Urfa’yı ziyaret eden turistler kentte en az 3 saat daha fazla vakit geçirecektir. Nekropolün ortaya çıkarılmasıyla Halepli bahçe ile Balıklıgöl arası tam anlamıyla turizm platosuna dönüşecek. Projenin takipçisiyiz, ancak ne zaman bitirileceğini biz de bilmiyoruz. Urfa’nın Kızılkoyun Nekropolü gibi tarih kokan mekânlara kavuşması, turizm sektörü için çok önemlidir. Projenin bitmesiyle o bölge daha da canlanacak. Şu an turistin gezmesi gereken mağaralarda ve kaya mezarlarında madde bağımlıları dolaşıyor. Bu durum bizi ayrıca üzüyor.” (Urfa/MA)

ÖNCEKİ HABER

Ressam Necat Karakaya: Bir tablo için bin adet kağıttan mürekkep söktüm

SONRAKİ HABER

Gazeteci Adnan Bilen: Paylaşımım hakaret değil, eleştiridir

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa