08 Haziran 2019 16:05

1977 yılında katledilen Ertuğrul Karakaya ODTÜ'de anıldı

1977 yılında öldürülen ODTÜ Öğrenci Temsilciliği Başkanı Ertuğrul Karakaya vurulduğu yerde anıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

ODTÜ Mezunlar Derneğinin çağrısıyla 1977 yılında öldürülen ODTÜ Öğrenci Temsilciliği Başkanı Ertuğrul Karakaya, vurulduğu yerde anıldı.

1977 yılında öldürülen ODTÜ Öğrenci Temsilciği Başkanı Ertuğrul Karakaya, vurulduğu yer olan ve Ertuğrul Karakaya Kapısı olarak da bilinen A1 kapısında yapılan törenle anıldı. ODTÜ Mezunlar Derneğinin çağrısıyla gerçekleşen anmada dernek adına Haşim Aydıncak bir konuşma yaptı. Aydıncak, dönemin ODTÜ Rektörü Hasan Tan döneminde faşistlerle mücadelede öğrencilerin güvenliğini sağlamaya çalışan Ertuğrul Karakaya'nın jandarma tarafından katledildiğini hatırlattı. O günden bu güne ODTÜ'de öğrenci mücadelesinin başka evrelerde devam ettiğini belirten Aydıncak, o dönem çetin mücadele koşulları altında ağır bedeller ödenen demokratik üniversite mücadelesinin gelecek kuşaklara taşıma gücünü gösterdiğini dile getirdi. Aydıncak, Karakaya’nın katledilişinin teslim ettiği bayrağı taşımak açısından kendilerine sorumluluk yüklediğini belirtti.

Anmada, Türkiye’nin demokrasi mücadelesi ve ODTÜ'de özerk demokratik üniversite mücadelesinde yitirilenler anısına saygı duruşunda bulunuldu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Almanya’da çevreciler Başbakanlık yakınlarında kamp kurdu

SONRAKİ HABER

Kocaeli'den Dytech işçisi: Her gün ölen biz, saltanat süren siz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...