07 Haziran 2019 17:24

İşkence Karşıtı Dünya Koalisyonu: Halfeti’deki iddialar soruşturulsun

İşkence Karşıtı Dünya Koalisyonu, Halfeti ve Ankara'daki işkence vakalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup gönderdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

İşkence Karşıtı Dünya Koalisyonu, Halfeti ve Ankara'daki işkence vakalarına ilişkin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a mektup göndererek, iddialara ilişkin bağımsız ve baştan sona soruşturma yapılmasını istedi.

İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan İşkence Karşıtı Dünya Koalisyonu (OMCT) Urfa’nın Halfeti ilçesinde ve Ankara Emniyet’inde ortaya çıkan işkence ve kötü muameleye ilişkin Türkiye’ye 6 Haziran’da mektup gönderdi. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve AKP Milletvekili Binali Yıldırım, Anayasa Komisyon Başkanı Bekir Bozdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu isimlerine gönderilen mektupla işkence iddialarının araştırılması istendi.

‘İŞKENCE TÜRKİYE HUKUKUNA GÖRE DE YASAK’

OMCT Avrupa Yürütmesi tarafından kaleme alınan mektupta, kamuoyuna yansıyan işkence iddialarına yer verilerek, “İşkencenin ve diğer zalim, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele veya cezanın Türkiye iç ve dış hukuku çerçevesinde yasak olduğunu hatırlatmak isteriz. Tüm faillerin sorumlu tutulmasını sağlamak için tüm güvenilir işkence iddiaları hakkında derhal, bağımsız ve baştan sona soruşturmalar yapılmasını istiyoruz” denildi.

HALFETİ VE ANKARA SORUSU

OMCT Avrupa Yürütme Kurulu tarafından gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi: “Ülkenizde meydana gelen son işkence iddiaları ve diğer kötü muamele iddialarıyla ilgili derin kaygımızı acil bir şekilde dile getiriyoruz. 18 ve 21 Mayıs 2019 tarihleri arasında, çocuklar da dahil olmak üzere en az 51 kişi, Urfa’nın Halfeti ilçesinde gözaltına alınmıştır. İnternette dolaşan görüntülerin ve görgü tanıklarının da ifadeleri göstermektedir ki, bu kişiler gözaltı esnasında yere yatırılmış, ters kelepçe yapılmış ve saatlerce bu şekilde yerde bekletilmiştir.  Ayrıca, 27 Mayıs 2019 tarihinde, Ankara Barosu, Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Mali Suçlar Soruşturma Bürosunda gözaltında tutulan düzinelerce işten çıkarılmış diplomatın işkence vakası hakkında bir bildiri yayınladı. Tutuklananların altı tanesinin ifadesini içeren rapora göre, tutuklular sorgu esnasında psikolojik baskıya maruz kalmış ve itiraf imzalamaya zorlanmıştır.”

Mektupta son olarak yetkililere şu çağrı yapıldı: “Halen gözaltında tutulanların güvenliğini ve fiziksel bütünlüğünü sağlamak ve derhal bağımsız tıbbi bakım sağlamak için gerekli tüm önlemleri almanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca, tüm faillerin sorumlu tutulmasını sağlamak için tüm güvenilir işkence iddiaları hakkında derhal, bağımsız ve baştan sona soruşturmalar yapılmasını istiyoruz.” (Ankara/MA)

ÖNCEKİ HABER

"ABD, Türkiyeli pilotlara F-35 eğitimi vermeyecek"

SONRAKİ HABER

Çocuğuna cinsel istismarda bulunan babaya 30 yıl hapis cezası verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa