07 Haziran 2019 17:15

Binali Yıldırım’a yanıt: Kürtçe tabela indiren Kürtçe kurs mu açacak?

Diyarbakır gezisi sırasında İstanbul seçimleri için ‘Kürdistan’ diyerek Kürtlerden oy isteyen Binali Yıldırım’a yurttaşlar yanıt verdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Yenilenecek İstanbul seçimlerinde Kürtlerin desteğini almak için Diyarbakır’a gelen AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın açıklamalarına dair Evrensel’e konuşan Diyarbakırlılar, “Kürdistan” demenin kendilerine yasak AKP’lilere serbest olduğunu belirterek, “Kürtler kanmaz artık. Başka kapıya gitsinler. Burada Kürtçe tabelayı indiren orada Kürtçe kurs mu açacak?” diye sordu.

AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Binali Yıldırım, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçimlerine destek bulma amacıyla önceki gün Diyarbakır’a geldi. Çeşitli programlar gerçekleştiren Yıldırım, Kürtçe konuşmaya çalıştı. Partililerin bayramını Kürtçe kutlayan Yıldırım, iki kez de “PeKeKe” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim meydanlarında sık sıkı yok saydığı “Kürdistan” sözünü Diyarbakır’da kullanan Yıldırım, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcilerinin arasında Kürdistan mebusu da vardı” dedi. Yıldırım ayrıca, “Bu ülkede bir Dersim hadisesi var” ifadelerini kullanırken, ihtiyaç halinde İstanbul’da Kürtçe dil kursu açabileceklerini söyledi. Diyarbakır’daki ziyareti sırasında Sur ilçesine uğrayan Yıldırım’ın yaptığı konuşmaları ilçe halkına sorduk.

‘KİMSEYİ KÜRTÇE KONUŞARAK KANDIRAMAZLAR’

Sur’da esnaf olan Rıfat (43), Binali Yıldırım’ın ziyaretini İstanbul’u kaybetmiş olmalarına bağlayarak, “İstanbul’u bir kere kaybettiler. Bir daha kaybedecekler bunu biliyorlar. Bu yüzden geldi buraya. Ama Kürtler kanmaz artık. Yoksa burada o kadar şey yaşandı bir gün uğradılar mı? Artık kimseyi Kürtçe konuşarak kandıramazlar. Zaten bilmiyor, niye konuşuyor ki? Zorlamasın bari” dedi.

‘KÜRDİSTAN BİZE YASAK ONA SERBEST’

Dağ Kapı meydanından konuştuğumuz Eyyüp Tan, Yıldırım’ın ziyaretinin samimiyetsiz ve anlamsız olduğunu ifade etti. Tan, “Bıktık her seçim öncesi bu ziyaretlerinden. Buraya gelmeleri İstanbul’da bir şey değiştirmeyecek. İstanbul’da yaşayan Kürt’ün buradan haberi yok mu? Sosyal medyada gördük Kürtçe konuşmaya çalışıyor. Bir de Cumhurbaşkanı diyor ‘Kürdistan diye bir yer yok’ o da Kürdistan’dan bahsediyor burada. Bize söylemek yasak. Onlar deyince oluyor. Yemezler artık. Başka kapıya gitsinler” dedi.

‘GELDİ GİTTİ HEPSİ BU KADAR’

Sur’da Gazi Caddesi’nde konuştuğumuz Mehmet (32) ise, 31 Mart seçimlerinde bölgede seçilen kimi AKP’li belediye başkanlarının belediye binasından Kürtçe olan tabelayı indirmesini hatırlatarak, ziyaretin tamamen bir seçim oyunu olduğunu belirtiyor ve ekliyor: “Diyarbakır’a gelince herkes ona verecek sanıyor. Anneler sokaklarda darbedilirken niye gelmedi? Sur’da evler yıkılırken neredeydi bu insanlar? Sürekli Kürtlere aynı oyunu oynuyorlar. Artık vazgeçsinler. Burada Kürtçe tabelaları indirenler, İstanbul’da Kürtçe kurs mu açacak? Kendisi buna inanıyor mu? Böyle ziyaretle Kürtlerden oy alamazlar.”

‘İKİ KELİME KÜRTÇE KONUŞTU DİYE...’

Sur’da esnaf olan Sinan ise, “Biz de biliyoruz bunların derdi biz değiliz, İstanbul seçimleridir. Geldi gitti hepsi bu kadar. Farz edelim ki bir turist geldi. Buraya seçimden seçime uğruyorlar zaten. Geldi iki kelime Kürtçe konuştu diye, alıp başımızda mı gezdirelim? Daha dün Kürt yoktu, bu gün ne oldu da Kürdistan diyorlar. Biz desek “örgüt propagandası” onlar deyince bir şey olmaz. Gitsin kendini ihbar etsin yoksa ben edeceğim” deyip gülümsüyor. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Yol arkadaşımız

SONRAKİ HABER

"ABD, Türkiyeli pilotlara F-35 eğitimi vermeyecek"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...