07 Haziran 2019 16:26

Sudan’da askerlerin saldırısında ölenlerin sayısı 113’e yükseldi

Sudan’da askerlerin oturma eylemi yapan halka dönük saldırısı nedeniyle ölenlerin sayısı 113’e yükseldi.

Fotoğraf: Ömer Erdem/AA

Paylaş

Sudan’da güvenlik güçlerinin oturma eylemi yapanlara yönelik Pazartesi günü başlattığı operasyonda ölenlerin sayısı Sudan Doktorları Merkez Komitesine göre 113’e yükseldi.

Komitenin Facebook’ta yaptığı paylaşımda, “Askeri Konsey milislerince 5 kişinin daha öldürüldüğünü üzülerek bildiriyoruz. Biri Hartum’da, (3 Haziran katliamı mağdurlarından biriydi ve yoğun bakımdaydı) dördü de Port Sudan şehrinde. Son ölümlerle birlikte ölü sayısı 113’e yükseldi” denildi.

5 kişinin Perşembe günü hayatını kaybettiği, ancak internete erişim sıkıntısı ve sıkı güvenlik önlemleri sebebiyle açıklamayı bugün yapabildiğini belirten grup, Askeri Konsey’in kendilerine büyük baskı uyguladığını da yazdı.

SUDANLI YETKİLİLER ÖLÜ SAYISINI YALANLADI

BBC Türkçe’nin geçtiği habere göre, Sudan’daki muhalif gruplar arasında yer alan doktorlar ölü sayısı ile ilgili düzenli bilgi paylaşıyor ancak bu bilgiler Sudanlı yetkililer tarafından yalanlandı. Perşembe günü bir Sudanlı yetkili "sadece 46 kişinin öldüğünü" duyurdu. Bazı eylemcilerin kendilerini Acil Destek Güçleri askeri gibi göstererek sivillere şiddet uyguladığını, böylece grubun adını kötüye çıkarmaya çalıştığını iddia etti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD’den Venezuela’ya yeni yasak

SONRAKİ HABER

12 Baro başkanı çağrısını yineledi: Genel Kuruldan kaçmayın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa