Berat Albayrak'ın "2010-11, yani şampiyon sezon" sözleri gerilim yarattı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Trabzon'da kendisine hediye edilen formayı giyerek "Bu 2010-11 şampiyon sezonun forması mı?" deyince Fenerbahçe ve Trabzonspor arasında tansiyon yükseldi.

08 Haziran 2019 11:35
Son Güncellenme Tarihi: 08 Haziran 2019 11:41
Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kendisine hediye edilen Trabzonspor formasını giyerek "2010-2011 sezonu formaları, yani şampiyon sezon" deyince Fenerbahçe ile Trabzonspor kulüpleri arasında tansiyon yükseldi.

Fenerbahçe Kulübü, Berat Albayrak'ın sözleri üzerine bir açıklama yayımlayarak "Bu durumu yoruma açmak FETÖ'nün meşrulaştırılma çabasıdır" derken Trabzonspor'un verdiği yanıtta "Çantalarda giden paralar, verilen arabalar, rakip oyuncunun maçta oynamaması için alınan sahte raporlar hâlâ tüm Türkiye'nin hafızasındadır" ifadelerine yer verildi.

2010-2011 SEZONUNDA NE OLDU?

Süper Lig 2010-2011 sezonunda Fenerbahçe, ligi 2'nci bitiren Trabzonspor'la beraber 82 puan toplamış ve averaj üstünlüğü ile şampiyon olmuştu. Daha sonra açılan şike soruşturması sebebiyle sarı-lacivertliler Şampiyonlar Ligi'nden men edilmişti.

Bayram ziyareti dolayısıyla Trabzon'a giden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, burada kendisini davet eden Trabzonlu Gençler derneğine misafir oldu. Albayrak, kendisine hediye edilen ve isminin yazılı olduğu formayı giydikten sonra "Yalnız bu formalar 2010-2011 sezonunun formalarıymış, yani şampiyon sezonun formalarını mı yapmışlar?" dedi.

Berat Albayrak'ın bu sözleri Fenerbahçe taraftarlarının tepkisini çekti. Birçok Fenerbahçe taraftarı Albayrak'ın sözlerine sosyal medyadan tepki gösterdi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı olan Erol Bilecik de Berat Albayrak'ın sözlerine tepki gösteren bir paylaşım yaptı.

Bilecik, "2010 - 2011 Sezonu Şampiyonu;
- Son 17 maçta 16 galibiyet alan,
- Son düdüğe kadar mücadeleyi bırakmayan,
- Ezeli rakiplerini bileğinin gücü ve alnının teriyle mağlup eden @Fenerbahce'dir.
Şampiyonluk kupamız müzemizde, herkesin ziyaretine açıktır" ifadelerini kullandı.

FENERBAHÇE'DEN AÇIKLAMA: FETÖ'NÜN MEŞRULAŞTIRILMASI

Fenerbahçe Kulübü, yaşananlar üzerine internet sitesi üzerinden bir açıklama yayımladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İlgili sezonda, futbol takımımızın büyük emekler ve alın teri ile kazandığı en değerli şampiyonluğu, o dönemde ülkemizin hukuk, adalet, polis teşkilatı, medya başta olmak üzere tüm yapısına sızmış Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ), devletimizin tüm imkanlarını da kullanarak Fenerbahçe’mize karşı kurduğu Şike Kumpası’yla kirletilmek istenmiştir.

3 Temmuz’un devamında aynı yapının bu kez ülkemizin varlığına da kast etmeye çalışmasıyla ortaya çıkan gerçekler; “en büyük delilimiz alın terimiz” diyen Fenerbahçe’mizin, daha ilk gün korkusuzca kulübünün yanında olarak “Fenerbahçe’yi FETÖ’ye teslim etmeyeceğiz” diyen Büyük Fenerbahçe Taraftarının, “Ne şikesi memleket elden gidiyor" diyen eski Başkanımız Aziz Yıldırım’ın ne derece haklı olduğunu, 3 Temmuz’dan sonra yaşanan her günde ve her olayda gün gibi ortaya koymuştur.

Bugün şike kumpasında parmağı olan hakiminden savcısına, emniyet müdüründen memuruna, medya mensubundan sivil personeline kadar her bir şahsın nerede, ne durumda olduğu hukuki kayıtlarla ortadadır.

Hain planlarını hayata geçirme sürecinde; karşısında en büyük engel olarak gördüğü Fenerbahçe Spor Kulübü’nü yok etmek ve şampiyonluğumuzu kirletmek isteyen terör örgütüne karşın, 25 milyon taraftarımızla omuz omuza, ilk gün söylediğimiz gibi bugün bir kez daha dile getiriyoruz ki; “2010-11 şampiyonu Fenerbahçe’dir, alın teri ile kazanılmış kupamız müzemizdedir.”

Bu durumu reddetmek, buna karşılık bir görüş taşımak, bunu yoruma açmak, Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına kast eden FETÖ’nün meşrulaştırılmasından başka bir anlam taşımamaktadır.

Tarihimize altın harflerle kazılı bu şampiyonluk, geçmişte kazanılan ve gelecekte kazanılacak tüm şampiyonluklarımızdan ayrı bir yere sahip olacak ve nesilden nesile gururla, onurla anlatılacaktır.

FENERBAHÇE TARAFTARININ AÇTIĞI ETİKET TWITTER TT LİSTESİNE GİRDİ

Fenerbahçe'nin yaptığı açıklamanın ertesinde kulüp taraftarlarının sosyal medya paylaşımları yapmasıyla #ŞampiyonunKupasıMüzedeOlur etiketi Twitter'da TT listesine girdi.

TRABZONSPOR: FETÖ'NÜN SAVCILARIYLA KOL KOLA MAÇ YAPMADIK

Konuya ilişkin Trabzonspor'dan da açıklama geldi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
"Ne FETÖ’nün savcılarıyla kol kola maçlar yaptık, ne 15 Temmuz hain darbe girişimine yönelik açıklama için sabahın ilk ışıklarını bekledik! Çünkü vatanımızı kişisel bekamıza tercih edecek kadar zavallı değildik."

Trabzonspor'un internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Fenerbahçe Kulübü’nün bugün resmi sitelerinde yaptığı ve tarihi bir talihsizlik olarak gördüğümüz açıklamaya cevap verme zorunluluğu doğmuştur.

Maalesef, Fenerbahçe Kulübü'nün büyük bir hezeyanla Trabzonsporumuzun 2010 – 2011 sezonunda kazandığı ve onlarca ayrı kararla tescillenen şampiyonluğunu savunan herkesi ''terör örgütlerini meşrulaştırmak'' suçuyla ilişkilendirdiğine tanıklık ettik.

Öncelikle belirtmek isteriz ki; Trabzonspor Kulübü, ilgili camianın kendi taraftarlarını konsolide etme çabalarına rağmen UEFA, CAS, İsviçre Federal Mahkemesi başta olmak üzere verilen onlarca kesin yargı kararına göre 2010 – 2011 sezonunun şampiyonudur. Bundan hareketle, o sezon UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılım sağlayan Türk temsilcisi unvanına sahip olmamız nedeniyle de konuyu tartışmayı zul görmekteyiz.

Ancak; milli değerlerine bağlılığı herkes tarafından bilinen ve 15 yaşında şehit düşecek kadar vatan sevgisiyle yoğrulmuş Eren Bülbül'ler yetiştiren bir şehre, o şehrin takımına ve dünyanın her yerine yayılmış milyonlarca taraftarına karşı yapılan terör ilişkilendirmesi sonrası tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz...

Trabzonspor Kulübü hiçbir şart ve koşulda terör örgütleriyle bir araya gelmemiştir. Kendi sahalarında terör örgütü üyeleriyle kol kola girerek çift kale maç yapmamıştır! Hatta o terör örgütü üyelerini kulüplerine ‘onur üyesi’ dahil olmak üzere normal üye de yapmamıştır. Ne bir yöneticisi ne bir futbolcusu ne de tek bir üyesi terör örgütü üyeliğinden yargılanmamıştır.

‘Yeniden yargılama’ kararı veren mahkemenin kararında davada herhangi bir kumpas olmadığı, belgelerin de sahte olmadığı açıkça belirtilmesine rağmen bugün taraftarlarını "kumpas" kılıfıyla kandırabileceğini düşünenler unutmamalıdır ki; şike döneminin yöneticileri tarafından ekilen tarlalar, dikilen çift dikişler, Eyüp Sultan Camii'nde kesilen kurbanlar, çantalarda giden paralar, verilen arabalar, rakip oyuncunun maçta oynamaması için alınan sahte raporlar, lakabı CEO olanlar ve hocalardan fetva isteyenler hâlâ tüm Türkiye'nin hafızasındadır.

Hafızada olan başka bir gerçek daha vardır; Şike Davası’nda ceza alan sanıkların hiçbirisi Yargıtay’a yaptıkları itiraza dair dilekçelerinde ne tapeleri ne de belgeleri yalanlamış, “Evet bunlar bizim konuşmalarımız ama şike ve teşvik eylemini içermiyor” savunması yapmışlardır! Kaldı ki Fenerbahçe Kulübü’nün o dönem ceza mahkemesinde yargılanan üst düzey yöneticilerinden birinin itirafı da hala kayıtlardadır. Beraber yargılandığı eski başkanının adının ikinci Etik Kurulu raporundan çıkartılması üzerine bu üst düzey yöneticiniz, “Ben de insanları yanıma çağırıp konuşsaydım bu kadar tapem olmazdı” demiştir.

İlgili kulübün hem dün hem de bugünkü bazı yöneticileri, bir yandan inkar edemedikleri; diğer yandan ise “kumpas” olarak niteledikleri söz konusu şike belgeleriyle Trabzonspor’u UEFA’ya şikayet ederek, ceza almamız gerektiği aymazlığını göstermişlerdir. UEFA’daki duruşmada hukukçularımız, Fenerbahçe Kulübü avukatlarına, “Türkiye’de ‘kumpas’ dediğiniz bu belgelerle bizi şikayet ediyorsunuz. Madem kumpas neden buradayız?” sorularına cevap dahi verememişlerdir. En son CAS’taki duruşmada da aynı kulübün avukatları, “Biz zaten cezamızı çektik, FIFA’nın yeniden bir ceza vermesine gerek yoktur” diyerek ‘ikrarda’ bulunmuşlardır.

Kamuoyunda ''3 Temmuz'' olarak bilinen ve futbolcularımızdan camiamıza kadar milyonlarca insanın mutluluğunun çalındığı sürece dair görüş bildiren ve yorumda bulunan tüm Trabzonsporluları terör kelimesiyle ilişkilendirenlere bir kez daha hatırlatmak isteriz:

Kulübümüz, ilgili kulüp gibi 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesinde kınama mesajı için sabahın ilk ışıklarını beklememiş, Türkiye'de FETÖ darbesine anında karşı duran ilk futbol kulübü olmuştur! Kulübümüz sadece FETÖ değil; her türlü terör örgütlerinin eylemleri karşısında da dimdik durmuştur! Çünkü bizim için söz konusu vatan ise gerisi teferruattır! Birileri gibi vatanımızı ‘kişisel’ bekamıza tercih edecek kadar zavallı değiliz!

Bu vesileyle tüm camiamızdan ve tüm Trabzonsporlulardan bu kirli zihniyet karşısında bir kez daha dik duruş göstermelerini istiyor, her platformda Bordo-Mavi forma altında kazanılan tertemiz şampiyonluğumuzu haykırmaya davet ediyoruz.

2010 – 2011 şampiyonu Trabzonspor'dur!

#TERTEMİZŞAMPİYON ETİKETİ GECE BOYUNCA TT LİSTESİNİN BAŞINDA YER ALDI

Trabzonspor'un yayımladığı açıklama sonrası bordo-mavili taraftarların yaptığı Twitter paylaşımları neticesinde #TertemizŞampiyon etiketi gece boyunca TT listesinin 1'inci sırasında kaldı.

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Sezai Temelli: Kürdistan demekle bu halk size oy vermez

SONRAKİ HABER

İmamoğlu'dan kendisini protesto eden İBB personelleri hakkında açıklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa